(vj)
Profesor Zdeněk Janda z Jihočeské univerzity říká, že se houba v lesích vyskytuje přirozeně
SRNÍ Profesor Zdeněk Landa z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích je šéfem týmu vědců a studentů, kteří testovali na Šumavě boj s kůrovcem pomocí mikroskopické houby Beuaveria Bassiana. „Funguje to. A může se stát další metodou, jak s kůrovcem bojovat,” říká Landa.
Nejprve jste zkoušeli houbu práškovat v roztoku s vodou z letadla. Proč jste teď změnili plány?
S vodou bylo spoustu problémů, a především úspěšnost byla kolem 40 či 45 procent. Hlavní problém byl, že se nedařilo roztok dostat pod kůru stromů k broukům. Potíž byla i vodu vozit a pak nákladnost jejího práškování z letadla. U prášku jsme také zjistili, že brouk se nakazí a zanese to pod kůru sám, čímž dochází i k úmrtí larev.
Někteří starostové či ochranáři upozorňují, aby houba nebyla smrtelná i pro jiný druh hmyzu. Houbu jsme vzali přímo z šumavských lesů, kde se běžně na většině území podle našeho výzkumu vyskytuje. Je přirozeným nepřítelem kůrovce.
Už se prokázala úmrtnost i u jiného hmyzu?
Tyto houby jsou testovány i na ochranu včelstev, kdy samotná včela tím netrpí, a to samé se testovalo také u čmeláků. Na Šumavě je dravý hmyz, například střevlíci či pestrokrovečníci, je jí napadán velmi výjimečně a ani v literatuře se o tomto nehovoří. Jedinou citlivou skupinou jsou larvy tesaříků, které jsme objevili napadené. Ovšem jednalo se o lokality, kde nebyla houba záměrně rozprašována, ale vyskytuje se v přírodě sama. Takže je to přirozený přírodní proces.