logo Silvarium tisk

Martin KŘÍŽEK, moderátor

A máte ho naladěno v 9 hodin 8 minut. Více se o nás můžete dozvědět na internetu, adresa je jednoduchá rádiočesko.cz, a také na sociálních sítích Facebook a Twitter nás najdete úplně snadno, stačí za lomítko napsat prostě Rádio Česko. I Světem o deváté vás provázejí Naďa Bělovská.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

A Martin Křížek.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

A Martin Křížek.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

A i dnes stejně jako minulý týden přijde ve vládě na přetřes hospodaření ve státních lesích. Kabinet totiž znovu projedná takzvanou Dřevěnou knihu, tedy dlouhodobou koncepci hospodaření státního podniku Lesy České republiky, kterou vláda minulou středu kvůli nejasnostem odložila. Na tom, jak zacházet se dřevem ve státních lesích, se totiž ministři nemohli dohodnout. Dokument, který vládě předkládá ministr zemědělství Ivan Fuksa, dlouhodobě kritizují jednak menší zpracovatelé dřeva a ekologové, ale také soukromí vlastníci lesů a i některé nevládní politické strany. A výhrady vůči němu mají například i ministři Věcí veřejných. Co konkrétně se na Dřevěné knize nezamlouvá ekologům, řekl minulý týden Rádiu Česko Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Především koncepce, kterou ministr Fuksa předkládá do vlády, vůbec nezohledňuje, že veřejné lesy slouží lidem jako místo k výletům, že do státních lesů se každý týden vydávají dva miliony Čechů, že lesy pomáhají zadržovat vodu a tím chrání města i obce před záplavami, regulují místní klima, čistí vzduch od škodlivin a tak dále. Je to koncepce čistě o zakázkách, lesnických zakázkách a prodeji dřeva.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Říká Jaromír Bláha, který je sice přesvědčen o tom, že hospodaření se dřevem ve státních lesích novou úpravu potřebuje, ale vadí mu, že připravená koncepce podle něj nahrává velkým dřevařským společnostem. Koncepce počítá s tím, že na těžbu ve státních lesích budou vypisovány velké, dlouhodobé, a to komplexní tendry a že její vítězové budou zajišťovat veškeré lesní práce. To tedy v praxi znamená, že stromy porazí, změří, odvezou je a také je sami prodají na trhu. Malé firmy ale podle Jaromíra Bláhy nebudou mít velkou šanci takové zakázky získat.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Velké firmy zvýhodňuje to, že ta soutěž proběhne na obrovská území řádově tisíců až desetitisíců hektarů, kde takzvanou komplexní zakázku, to znamená veškeré ty práce je schopno zajistit skutečně jenom největších firem. A tyto firmy také získají veškeré právo disponovat dřevem Lesů České republiky. Vzhledem k tomu, že po dřevu, zejména po kulatině převyšuje poptávka nabídku, tak to povede evidentně ke krachu místních a středních a malých pil na venkově, ze kterých lidé na venkově berou dřevo a významně to ovlivní život na venkově i rozvoj venkova.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Myslí si Jaromír Bláha z Hnutí Duha, podle kterého by velikost zakázek měla soutěž umožnit jak velkým, tak malým firmám a který je také přesvědčen, že stát by měl dřevo prodávat v aukcích, protože jen ty podle něj zajistí nejvyšší cenu. Vláda si ke svému rozhodnutí vyžádala minulý týden doplňující informace především o růstu cen dřeva od Českého statistického úřadu a ministr Fuksa má dnes kabinetu představit mírně upravený návrh. Já už teď u telefonu zdravím redaktora Hospodářských novin Martina Maříka, který vývoj v českém zemědělském sektoru dlouhodobě sleduje, hezké dopoledne.

Martin MAŘÍK, redaktor týdeníku Ekonom

Hezký den, jenom bych si dovolil upřesnit, že jsem už redaktorem týdeníku Ekonom, ale jinak v pořádku.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Tak to se omlouvám. Pane Maříku, slyšeli jsme kritiku Dřevěné knihy, nicméně ministr Fuksa si od své koncepce slibuje řadu zlepšení, například díky klouzavého cyklu tendrů chce omezit lobbyistické tlaky, ke kterým dochází při častých tendrech. A opírá se také o názor podle něj nezávislé komise, kterou jmenoval a podle které je pro Lesy České republiky výhodnější, když budou těžařské firmy dřevo právě jak těžit, tak zároveň prodávat. Je tedy ministerská koncepce podle vás skutečně tak špatná nebo přináší i pozitivní změny?

Martin MAŘÍK, redaktor týdeníku Ekonom

Ne, já si možná kupodivu ale tentokrát myslím, že ministerská koncepce je správná, je totiž správné co možná nejvíce oddělit tu samotnou ekonomiku hospodaření v lesích i prodej dřeva jaksi od vlivu státních úředníků. My jsme v uplynulých osmi letech byli svědky právě neprůhledných tendrů, zejména velmi neprůhledné ekonomiky státních lesů právě proto, že samy prodávaly dřevo, já si myslím a opakuji, že právě kvůli té kritice lesů čím více se ta ekonomika oddělí od té státní právě tím lépe, čili s tím principem samotným já souhlasím.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

To znamená, vy jste přesvědčen o tom, že bude výhodnější, když těžařské firmy budou dřevo jak kácet, tak i prodávat samy.

Martin MAŘÍK, redaktor týdeníku Ekonom

Já jsem stejně jako další odborníci viděl řadu studií, které ukazovaly, že efektivnější je, kdyby to stát dělal všechno sám a řadu zas v poslední době studií, které ukazují pravý opak, ale ten hlavní důvod, proč se přikláním k tomu outsourcingu, je ten, který už jsem zmínil, to znamená 7 až 8 let jsme byli svědky toho, že to skutečně nefunguje, kdy stát má vliv na ten obchod s dřevem, on ho prodával přes tu známou polostátní firmu Hradecká dřevařská lesní společnost, ta měla s některými odběrateli dlouhodobé smlouvy, s jinými ne, ten trh byl opravdu naprosto neprůhledný, ty ceny byly zkreslené, čili tady v tom má ministr Fuksa pravdu, že by se ceny dřeva měly zprůhlednit.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Považujete za oprávněné argumenty ekologů, kteří tvrdí, že navrhovaný systém znemožní, aby v tendrech uspěly malé a středně velké lesnické firmy, že by lesy měly vypisovat zakázky na podstatně menší plochy,

Martin MAŘÍK, redaktor týdeníku Ekonom

Rozdělil bych tu otázku na dvě. Jedna věc je, zda opravdu tam můžou dosáhnout ty malé těžařské firmy, tady je skutečně v úvaze, jestli by ten tendr neměl být na menší jednotky, ale ta druhá stížnost se týká firem dřevařských, které samy nemohou vůbec v lesích těžit, nemají na to kapacity, a ty jen právě využívaly toho, že třeba měly se státem uzavřeny dlouhodobé smlouvy. Tady si myslím, že to je prostě riziko podnikání. Když dám příklad, postavíte si mlékárnu a budete požadovat na státu, aby vám dodával mléko, tady postavíte si nějakou pilu a budete požadovat na státu, aby vám dodával dřevo. Pokud si ty firmy neseženou dřevo na volném trhu, což samozřejmě bude možné, tak si myslím, že s prominutím mají smůlu.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Ekologové upozorňují také na to, že nejtransparentnější by podle nich byl prodej dřeva prostřednictvím aukcí, máte tedy na to názor takový, že by právě aukce měly být součástí té nové koncepce?

Martin MAŘÍK, redaktor týdeníku Ekonom

Myslím si, že ne v principu, protože pak by pozbylo nějakého smyslu právě ta komplexní zakázka, když ta firma skutečně bude zodpovědná za celý ten koloběh dřeva, od toho pěstování po ten prodej. Jiná věc je, jestli stát skutečně nějakou výjimkou bude chtít zohlednit to, že těm zpracovatelům dřeva, kteří  nedosáhnou, nebo tvrdí, že na něj nedosáhnou, bude chtít nějak umožnit ten přístup a dát část dřeva na aukce, ale pokud se nepletu, tak určité procento nezanedbatelné je právě pro ty aukce vyčleněno, takže s tím ten plán počítá.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Já připomenu ještě jednu kritickou poznámku, ty odpůrci koncepce upozorňují na to, že Dřevěná kniha údajně neřeší poslání státního podniku v sociální oblasti a také neřeší oblast rozvoje venkova. Tak znamená to, že by koncepce mohla život na venkově nějak negativně ovlivnit?

Martin MAŘÍK, redaktor týdeníku Ekonom

V tom mají pravdu, ta koncepce opravdu je veskrze ekonomická. Já si myslím, že to je správně mít ekonomickou koncepci a pokud jde o ty dvě další oblasti sociální a ekologickou, samozřejmě že jsou velmi důležité, ale ty se podle mě nemohou týkat koncepce státního podniku, protože státní podnik obhospodařuje jen polovinu lesů a ekologie musí být stejná pro veškeré lesy v republice, stejně tak ten sociální dopad. To se vracíme už zase k tomu, jestli by se mělo zohlednit a prodávat to dřevo třeba nějakým menším firmám. To už je jaksi nesystémové opatření, které si myslím do ryze ekonomické studie nepatří.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Pane Maříku, pokud by dnes vláda koncepci neschválila a musela jí ještě přepracovat, co by to pro byznys s dřevem v Česku v příštím roce znamenalo?

Martin MAŘÍK, redaktor týdeníku Ekonom

V letošním roce by to neznamenalo nic, pro příští rok možná by to  bylo určité zdržení, protože právě během tohoto roku se mají připravit ty už zmiňované velké tendry na 1 až 10 let. Pokud by se neschválila koncepce dnes a schválila se třeba za 14 dní, za tři týdny, ještě by to neznamenalo nějaké ohrožení přípravy těch velkých tendrů, ale pokud by to trvalo několik  měsíců ten zádrhel, tak už by to problém byl. Ono ať už totiž ta koncepce bude vycházet z těch principů navržených ministrem Fuksou nebo bude nějaká jiná, je prostě potřeba ji letos připravit, protože dosavadní smlouvy na hospodaření ve státních lesích platí jenom pro letošek.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Říká redaktor týdeníku Ekonom Martin Mařík. Děkujeme vám za informace.

Martin MAŘÍK, redaktor týdeníku Ekonom

Hezký den.

Naďa BĚLOVSKÁ, moderátorka

Na slyšenou.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě