KRKONOŠE Nejvyšší české hory budí pozornost nejen turistů, ale také vědců. Počátky výzkumů Krkonoš jsou více než 400 let staré. A stále je co zkoumat i objevovat. Od nových rostlin přes živočichy až po působení člověka a klimatické změny.
„Výzkumy jsou pro nás velmi důležité například pro stanovení plánu péče. Přestože se tu zkoumá spousty let, stále se objevují nové a nové věci,” říká mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný a jako příklad uvádí objevy sněžných řas či bezobratlých živočichů.
Aby výzkumy jak pracovníků parku, tak externistů probíhaly koordinovaně, sestavili ochránci Koncepci monitoringu a výzkumu Krkonošského národního parku do roku 2020.
Koncepce navrhuje více než sedm desítek výzkumných aktivit. Co je pro hory nejdůležitější, nelze přesně určit. „Pro ornitology bude nejdůležitější monitorování čápa černého, pro jiné objevy nových druhů a pro další vliv člověka,” říká Drahný. Vliv lidí, zvláště turistů, je přímo spojen s podobou chráněného území. Správa parku proto na turistických cestách monitoruje počty turistů a předpokládá i instalaci sčítacích zařízení.
„Člověk již několik století rozhoduje a stále bude zásadním způsobem rozhodovat o budoucnosti Krkonoš. Je proto nezbytné věnovat pozornost monitorování a výzkumu lidského světa v Krkonoších, abychom dokázali řešit i problémy ochrany jejich přírody,” uvádí autor koncepce Jiří Flousek ze správy parku.