Radek Štěpánek
Jedna vichřice napáchá víc škody než průsek pro lanovku
Český Krumlov – V tomto a minulém týdnu se zase vyrojily články na téma lanovky na Hraničník. Ochranáři a ekologové bijí na poplach a varují, že lanovka nenávratně poškodí biosférickou rezervaci UNESCO a bude mít negativní vliv na živočichy. Ekologické organizace se obávají, že na Hraničníku vznikne obří areál propojený s Hochfichtem. Slovy ekologů dojde dokonce k ovlivnění odtokových poměrů.
Když si čtu tyto zprávy, vstávají mi vlasy hrůzou na hlavě a bojím se, že nastane konec světa. Developerská lobby zastaví celou Šumavu, tetřev hlušec nebude mít kam složit hlavu. Ke spánku potřebuje totiž klid a ty tisíce lyžařů, devastující šumavské lesy, mu na klidu nepřidají. Apokud by, nedej bože, jezdilo pár lyžařů pod samotnou lanovkou, nastal by možná i konec světa.
Ale teď vážně. Na Hochficht jezdím celkem pravidelně a se situací jsem myslím celkem dobře obeznámen. Žádné tisíce lyžařů, jak nám vyhrožují ekologové, sem nejezdí. V týdnu je zde několik desítek osobních automobilů z Česka a okolo pěti autobusů, to jest okolo tři sta lyžařů. O víkendu je zde samozřejmě plno, ale ani tak nepozoruji, že by tím příroda nějak trpěla. Lyžaři jezdí i pod lanovkou, ale obvykle je zde metr sněhu, takže žádný porost nepoškodí. Nová lanovka pouze zkrátí cestu z Česka a nebude nutné objíždět půlku Šumavy a exhalacemi zamořovat naše i rakouské lesy. Jiné katastrofické scénáře se dít nebudou, poněvadž je krize a ekologové si asi neuvědomují, že lyžování je poměrně drahý koníček. Naše ekonomická situace nám ukazuje, že v nejbližší době nebude lépe. Myslím si, že ti, kdo disponují většími financemi, využijí komfortu alpských středisek a lyžují v Alpách. Ti, kdo chtějí trochu ušetřit nebo nechtějí jet až do Alp, lyžují na Hochfichtu nebo v jiném šumavském středisku. Využívají lacinější ubytování v Česku a lyžují ve velmi dobře vybaveném areálu v Rakousku. Stavbou lanovky dojde rozhodně k oživení poněkud skomírajícího života v Nové Peci a Horní Plané, poněvadž lanovka tyto obce přiblíží k Hochfichtu. Při průjezdu Novou Pecí na mě stále dýchá duch socialismu, podél silnice jsou i polorozpadlé, neupravené domy. Pokud se v této oblasti oživí turistický ruch, bude to jedině dobře, dojde i k nárůstu zaměstnanosti, poněvadž turistický ruch vždy pozitivně ovlivňuje své okolí.
Pokud mohu jako laik zhodnotit dopad lanovky na životní prostředí, tak bude dle mého názoru minimální. I obrovské stávající parkoviště na Hochfichtu s infrastrukturou mi nepřipadá pro krajinu nijak devastující. Rozhodně nemůže nikdo naše sousedy obvinit z toho, že by nedbali na ekologii. Myslím si, že je v nich vztah k ekologii zakořeněný a vypěstovaný daleko více, než v nás. Já bych raději viděl, aby naši slavní ekologičtí aktivisté nastoupili do škol, věnovali se kupříkladu osvětě a naučili děti, jak se mají chovat v přírodě. Místo ke stožárům nové lanovky by se měli přivazovat ke komínům svých sousedů, kteří pálí PET lahve a měli by bojovat proti těmto a podobným nešvarům.
Jsem přesvědčen, že jedna podzimní vichřice napáchá daleko více škody, než jeden průsek pro lanovku. A že by ten průsek ovlivnil odtokové poměry, to je argument, kterým mohou ekologové strašit malé děti, ale ne dospělou populaci. Dosud jsem si nevšiml, že by obce pod Hochfichtem byly vyplaveny přívalovými vodami ze tří kopců, které naši rakouští sousedé „zdevastovali” několika sjezdovkami. Už se těším, až opět nazuju lyžařské boty, skočím do lyží a na mém oblíbeném kopci se na sjezdovce za stromem pozdravím se svým kamarádem tetřevem hlušcem. Doufám, že lanovka na Hraničník bude stát co nejdříve a že můj kamarád tetřev hlušec nepotká v lese kunu nebo lišku, která je pro něj přirozeným predátorem. Ekologickým aktivistům chci vzkázat, že já jako lyžař pro tetřeva hlušce přirozeným predátorem nejsem, když ho bude rušit moje cvakání hůlek nebo lanovka, odletí o kousek dál.