Jana Ridvanova
Osm ekologických organizací zkritizovalo ve společné tiskové zprávě působení ministra životního prostředí Drobila a popsalo, co má splňovat nový uchazeč. Hnutí DUHA pak ještě samostatně a přímo navrhlo Bedřicha Moldana (TOP 09).
Osm ekologických organizací ve středu vydalo tiskové prohlášení, kde velice negativně hodnotí působení bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila s tím, že naše životní prostředí si zaslouží způsobilé a slušné vedení.
Arnika, Calla, Děti Země, Ekologický institut Veronica, Ekologický právní servis, Hnutí DUHA, NESEHNUTÍ a Zelený kruh vyzývají vládu, aby post ministra životního prostředí urychleně obsadila odborně způsobilým a čestným člověkem, kterým podle nich ministr Drobil rozhodně nebyl.
Hnutí DUHA zároveň vydalo nad rámec společného prohlášení ještě vlastní doporučení, aby se ministrem stal Bedřich Moldan (dlouholetý senátor ODS, nyní TOP 09). „Ministerstvo teď do čela urgentně potřebuje někoho respektovaného, s velkou odbornou i osobní autoritou. Profesor Bedřich Moldan takový nesporně je. Případná menší rošáda s křesly za důvěryhodnost stojí,” uvedl ředitel organizace Petr Machálek.
Prohlášení se však nezaměřuje na korupční skandál, ale na celou řadu konkrétních změn, které Drobil po příchodu na ministerstvo prosadil. Drobilovy kroky byly podle ekologických organizací v přímém rozporu s ochranou životního prostředí a zdravím občanů České republiky.
Odstupující ministr prý podporoval omezování úřední i veřejné kontroly a vymahatelnosti ekologických zákonů. Organizacím se nelíbí, že hned po svém nástupu do funkce Drobil odvolal všechny své náměstky a na místo odborníků dosazoval do vedoucích funkcí v resortu své spolustraníky. Na místa náměstků nastoupili výhradně členové ODS a jeden z TOP 09.
Organizace protestují proti návrhu Drobilem pověřeným ředitelem České inspekce životního prostředí (ODS), který připravil legislativní změny, které mají zrušit zákonnou povinnost trestat znečišťovatele.
„Napříště mají jednotliví inspektoři s provinilci vyjednávat o tom, jak a zda vůbec budou potrestáni,” stěžují si ekologické organizace v tiskovém prohlášení.
Dále organizacím vadí model politiky Pavla Drobila, který podporoval omezování demokratického procesu při rozhodování o velkých projektech.
Ministerstvo životního prostředí za Drobilova vedení začalo společně s ministerstvem místního rozvoje připravovat novelu stavebního a mnoha dalších zákonů, která má ve výsledku vyloučit veřejnost z důležitých rozhodování o tom, co, jak a kde se bude stavět.
„Toto vyloučení by se mělo týkat například všech projektů, u nichž neproběhlo plné posouzení vlivů na životní prostředí, což se v minulosti stalo u pražského tunelu Blanka nebo nově u projektu plzeňské spalovny odpadů. Ministr Drobil navíc při hlasování v Poslanecké sněmovně podpořil senátní novelu, která má fakticky zabránit občanům vyjadřovat se k velkým stavbám,” protestují organizace.
Dále organizace Drobila kritizují za to, že předložil jen dílčí novelu zákona o ovzduší a nevydal připravenou vyhlášku o kácení, ale naopak vyšel vstříc zájemcům o budování lyžařských areálů a těžbu dřeva i v nejcennějších územích Národního parku Šumava, když odvolal jeho dosavadního ředitele.
„Pozastaven byl úspěšný a populární program Zelená úsporám, který pomáhal domácnostem ušetřit tisíce korun za energie. Zcela v rozporu s unijními závazky uvažoval exministr o financování dopravních staveb z prostředků určených na ekologická opatření,” stěžují si dále organizace na činnost bývalého ministra.