Hasičům v Yosemitském národním parku v Kalifornii se přibližně po čtyřech dnech podařilo zastavit šíření požáru, který ohrožoval některé z nejstarších sekvojovců na světě. V pondělí o tom podle agentury Reuters informovaly místní úřady. Žádný z 500 mohutných stromů v háji Mariposa ani osadu Wawona, odkud byli evakuováni obyvatelé a turisté, plameny nepoškodily.
Správa Yosemitského národního parku jeho jižní část kvůli požáru pro návštěvníky uzavřela, jinam ale smějí.
Sekvojovce obrovské rostou v sedmi desítkách hájů na západních svazích kalifornské Sierra Nevady. Stáří některých z nich se odhaduje řádově až na tisíce let. Byly považovány za ohnivzdorné, ale s přibývajícími ničivými požáry způsobenými suchem a množstvím podrostu tuto odolnost ztrácejí. Za poslední dva roky požáry způsobené blesky zničily až pětinu z celkových asi 75 000 sekvojovců, které jsou nejmohutnějšími stromy i oblíbenou turistickou atrakcí.
V háji Mariposa byl nainstalován zavlažovací systém, aby v něm udržoval vlhkost a ochraňoval sekvojovce, včetně 3000 let starého stromu Grizzly Giant.
Pro to, že by i nynější požár vznikl přirozeně, nejsou důkazy. Na dým v háji Mariposa upozornili minulý čtvrtek turisté, kteří tam byli na výletě. Tuto oblast před více než rokem zasáhla obrovská vichřice, která vyvrátila 15 sekvojovců a mnoho dalších stromů. Vyvrácené stromy a borovice uhynulé kvůli kůrovci jsou potom skvělým palivem živícím požáry.
ČTK