22.1.2011
Politici voličům
cssd.cz
Ministr zemědělství Ivan Fuksa představil tento týden koncepci hospodářského fungování státního podniku Lesy České republiky.
Dokument známý pod názvem Dřevěná kniha určuje pravidla zakázek na práce v Lesích ČR od roku 2012. Tato koncepce je ale pouze vyústěním několikaleté snahy ODS a podnikatelských lobby o zprivatizování tohoto státního podniku. Dřevěná kniha je prvním krokem k této faktické privatizaci.
Byli to lidé z minulých vlád ODS, kteří vytvořili z mnoha stran kritizovaný systém prodeje dřeva - „při pni". Byli to oni, kdo předali oblast obchodování s touto klíčovou komoditou do rukou privátních firem. A návrh, s kterým ministr Fuksa předstoupil ve středu 19. 1. 2011 před vládu, je pokračováním tohoto trendu. Velkým lesnickým firmám budou přiděleny zakázky, podle nichž dřevo vytěží, odvezou i prodají. Důsledkem bude jednak obrovská finanční ztráta pro stát, ale také znevýhodnění středních a malých firem. Těžké důsledky to bude mít také pro obyvatele venkova, kteří jsou na práci v lesích závislí.
Ministr zemědělství a člen vlády, která sebe samu charakterizovala jako vládu boje proti korupci, přichází s kontroverzním konceptem místo toho, aby provedl forenzní audit v podniku, který je pověstný dosud nevysvětlenými skandály a podezřeními z korupce. K tomuto kroku jsem ho ostatně již několikrát vyzýval. Bez úspěchu. Pomalu se začíná nabízet otázka, jaký je skutečný záměr ministra zemědělství v Lesích České republiky? Zájmy státu svou Dřevěnou knihou rozhodně nesleduje - pro státní pokladnu bude tento systém znamenat naopak citelnou ztrátu. A zájmy občanů, kteří v době recese marně shánějí pracovní uplatnění? To v žádném případě - z hlediska pracovních příležitostí bude systém znamenat naopak konec mnoha středních a malých lesnických firem, tedy propouštění.
Nedůvěryhodnost a pochybnosti o tom, k jakým a čím zájmům má Dřevěná kniha sloužit, budí také fakt, že ministr zemědělství vedl zpracování této koncepce čistě ve vlastní režii. Tým, který na ní pracoval, byl vytvořen téměř výhradně z lidí ministru podřízených. Koncepce pak není podložena žádnou relevantní socioekonomickou analýzou. O spolupráci na přípravě tohoto plánu žádala také Asociace krajů České republiky. Obrátili jsme se přímo na ministrova náměstka pro úsek lesního hospodářství Jiřího Nováka. Opět bez úspěchu.
Celá věc je o to horší, že s tímto plánem přichází ministr Fuksa jen několik týdnů poté, co byla celá česká veřejnost seznámena se slovy Martina Knetiga, který byl poradcem bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila, jenž v minulosti stál v čele dozorčí rady Lesů České republiky. Martin Knetig hovořil o tom, že byl v tomto podniku svědkem doslova „krádeže za bílého dne". Místo řádného prošetření poměrů, které v tomto státním podniku delší dobu panují, se pokračuje v oslabování vlivu státu v něm a jeho plíživé privatizaci.
Jedinou trochu pozitivní skutečností je, že Dřevěná kniha nevzbudila na středečním jednání vlády nadšení ani mezi koaličními partnery ODS a zatím nebyla schválena. Pokud by měly zvítězit zájmy státu a jeho občanů nad zájmy podnikatelských lobby, schválena nikdy nebude.
Michal Hašek, stínový ministr zemědělství za ČSSD