15.5.2012
Do práce 09:00
Jana, moderátorka
Čerstvý vzduch a cvrlikání ptáků. To je jedna poloha práce, kterou si teď představíme. A ta druhá? Když je pěkně procesí lidí se psi, s kočárky, na bruslích, na kolech, chodící a jezdící tam, kde se smí, i tam kde se nesmí. Jaké to je starat se o les městského typu? Zjistíme u hajného.
Tomáš ŠLONC, hajný
Samozřejmě potkávám víc lidí než zvěře. To srovnání nevím, jak bych to řekl, ale vidím za den dvě srnky a 500 lidí, takže.
Vladimír BLAHUTA, ředitel firmy
Myslím si, že profese lesníka na horách je skutečnou profesí lesníka, který se každodenně setkává s tvrdým lesnickým provozem. Na práci lesníka ve městě je také kladen důraz na styk s veřejností.
Tomáš ŠLONC, hajný
Kromě mluvení s lidmi, musím mít ještě odborné znalosti, musím znát lesní zákon. Mám středoškolské vzdělání v lesnictví, takže musím mít přehled co se týče těžeb, pěstování lesa, musím poznat stromy, znát sortimentaci dřevin. Je to celkem dost obsáhlé. Někteří lidé si možná myslí, že hajný toho moc umět nemusí, ale je to celkem náročné.
Vladimír BLAHUTA, ředitel firmy
Hospodaříme na výměře 1 100 ha. Vykonáváme také odbornou správu lesa na majetku jiných fyzických osob nebo jiných vlastníků. Druhou takovou nejvýznamnější činností je správa a údržba veřejné zeleně ve vlastnictví města.
Tomáš ŠLONC, hajný
Nachodím se, ale jelikož je toho hodně a revír mám roztříštěn, tak se i dost najezdím v autě. To mě mrzí, protože bych se raději prošel po tom lese, abych to fyzicky viděl. Z auta toho člověk moc neuvidí. Poslední dobou je to takový shon.
Vladimír BLAHUTA, ředitel firmy
V týmu, který pracuje na Městských lesích, je 5 revírníků. A potom jsou to taky i ženy v tom zeleném, v té uniformě. Myslím si, že jim sluší. Hajný by měl umět pracovat s těmi nejmladšími, a to je s dětmi. Protože tady je ojedinělý projekt Lesní školy, která tady funguje při Městské společnosti zhruba 8 let. Probíhá tady každodenní výuka o přírodě a lese. Myslím si, že je taky požadavek, který klademe na naše revírníky, lesníky a všechny zaměstnance, aby skutečně ten vztah k těm dětem a k té veřejnosti tady prostě byl silný. U nás v lese, speciálně tady v Bělském lese můžete vidět srnčí zvěř. Můžete také potkat i zajíce.
Tomáš ŠLONC, hajný
Trošičku dál od města můžete potkat i divoká prasata. Máme tady dravce, drobnou zvěř jako jsou veverky. Zvěř tady máme a lidé jsou rádi, že když jdou do lesa, tak někde vidí srnu. To se jim líbí. Starám se o les a o veškeré činnosti, které v tom lese probíhají. Kontroluji provádění činností a naplňuji lesní hospodářský plán, který je pro nás zavazující. Vše děláme podle plánu, nic se neděje neplánovaně, bezdůvodně prostě. Musíme ctít zákon a lesní hospodářský plán, který je pro les vypracován na 10 let.
Vladimír BLAHUTA, ředitel firmy
V současné době máme velký problém lidem vysvětlit, že se některé přestárlé porosty na majetku města musejí vykácet.
Tomáš ŠLONC, hajný
Pozitivně vnímají pěstební činnost, že se zalesňuje, něco se obnovuje, že se sadí něco nového, že to má pokračování. Lidé se samozřejmě dotazují. Někdy jsem hodně umluvený prostě, že to je hrozné až. Ha. Ha. Ha.
Vladimír BLAHUTA, ředitel firmy
Používáme k tomu i naše závazné dokumenty, které jsme povinni dodržovat ze zákona. V tom s nimi listujeme a vysvětlujeme. Snažíme se naši práci obhájit a zdůvodnit. Proč se třeba kácí. Kácí tady na území Bělského lesa část toho porostu.
Tomáš ŠLONC, hajný
Člověk, který je nekomunikativní, tak by asi neměl šanci. Ale já s tím nemám problém prostě. Kolegovi pomáhám s lesní pedagogikou, takže my se vlastně snažíme tu veřejnost nějakým způsobem vést a informovat o tom, co se v lese děje tak, abychom zlepšili ten pohled té veřejnosti na naši činnost tady.
Vladimír BLAHUTA, ředitel firmy
Naším cílem a smyslem té naší práce tady na těch exponovaných stanovištích je přeměnit les v podobu parkového lesa a zpřístupnit ho především veřejnosti. K tomu realizujeme spoustu doprovodných prostě projektů a programů.
Tomáš ŠLONC, hajný
Po lese chodím velmi rád. Dokonce i ve volném čase jezdím na hory a chodím zase po lese, takže jezdím na hřiby. Přes týden toho nemám dost a ještě si v sobotu jedu užít s dětmi na hory.
Jana, moderátorka
Pane řediteli, co byste poradil člověku, který by se rád stal hajným?
Vladimír BLAHUTA, ředitel firmy
Tak co bych mu poradil. Samozřejmě od těch školních let pečlivě studovat, věnovat se lesnické činnosti. No a potom samozřejmě záleží na obrovském štěstí v současné době dostat se k některé buď lesnické společnosti nebo ke slušnému vlastníku lesa, který má zájem s lesem prostě řádně hospodařit.
Jana, moderátorka
Znamená to, že najít místo hajného je v dnešní době trošku problém. Máte vy, konkrétně třeba nějaké teď?
Vladimír BLAHUTA, ředitel firmy
Volná místa u nás v současné době nejsou. Pokud jde o naši organizaci, tak jsem měl štěstí, že jsem převzal kolektiv zkušených lesníků, takže s nimi pokračuji v další práci.
Jana, moderátorka
Rozumím. Děkuji. My jsme se po volných místech porozhlédli jinde. Tady je náš výběr. Neabsolventi i zdravotně postižení mají šanci zakládat lesní školku. Jednosměnný provoz a plat 10 000 Kč. Operátor lesních strojů je třeba v Bystřanech na Teplicku. Odborné vzdělání lesnické a 3 roky praxe podmínkou.