Ekologická organizace Greenpeace podala kvůli nelegální těžbě a prodeji bukového dřeva z lesů v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří podnět k ministerstvu životního prostředí a ministerstvu zemědělství. Organizace tvrdí, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a krajský úřad Ústeckého kraje, na něž se obrátila v minulosti, jsou nečinné. Po ČIŽP organizace žádala mimo jiné zákaz těžby porostů, po krajském úřadě chtěla, aby zabránil následnému prodeji dřeva. Zástupkyně mluvčího ČIŽP Miriam Loužecká řekla, že inspekce se podnětem zabývá a čeká na posudky mimo jiné i od krajského úřadu.
„Organizace Greenpeace, která po inspekci žádala zahájení přestupkového řízení se státním podnikem Lesy ČR, zákaz těžby starých porostů v oblasti Litvínova a udělení pokut v horní hranici sazby, proto nyní kvůli nečinnosti inspekce podala podnět k ministerstvu životního prostředí,“ uvedl v tiskové zprávě zástupce organizace Šimon Hauser. ČIŽP tvrzení Greenpeace odmítá. „Inspekce určitě není nečinná a podnětem se zabývá,“ uvedla Loužecká.
Ekologická organizace podala podnět také k ministerstvu zemědělství, protože podle ní krajský úřad dosud nereagoval na žádost Greenpeace, aby Lesům ČR zabránil s vytěženým dřevem obchodovat. Krajský úřad podle mluvčího Ústeckého kraje Martina Volfa po vyhodnocení podnětu organizace požádal podle příslušného zákona o provedení kontroly pověřenou osobu Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem - pobočka Jablonec nad Nisou. „A to zejména z důvodu technických a odborných předpokladů pro provádění odborných činností podle zákona,“ uvedl Volf. Krajský úřad však podle něj doposud nemá k dispozici informaci, zda byla požadovaná kontrola provedena.
Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové šlo o výběrný způsob těžby a kácely se jen jednotlivé stromy za účelem obnovy bučin.
Ministerstvo životního prostředí by mělo nyní podle Greenpeace přikázat inspekci, aby zjednala nápravu. Podobně by i ministerstvo zemědělství mělo nařídit Krajskému úřadu, aby se zabýval obchodováním s ilegálně vykáceným dřevem.
Organizace Greenpeace těžbu v krušnohorských bučinách dlouhodobě kritizuje a požaduje vytvoření rozsáhlého chráněného území s bezzásahovým režimem. Místní bučiny byly totiž zařazeny do sítě Natura 2000 jako součást evropsky významné lokality Východní Krušnohoří. Státní Agentura ochrany přírody a krajiny zároveň tuto lokalitu eviduje jako území vhodné pro vyhlášení Chráněné krajinné oblasti, kterou v minulosti podpořili i někteří představitelé Ústeckého kraje.
ČTK