logo Silvarium tisk

Ekologická organizace Greenpeace podala ke státnímu zastupitelství v Mostě trestní oznámení na státní podnik Lesy ČR (LČR), které podle ní nelegálně kácely v lesích u Litvínova. Lesy ČR, které spravují téměř polovinu lesů v zemi, v reakci pro ČTK porušení zákona odmítly. Podle Greenpeace tam mohl být spáchán trestný čin poškození lesa, za který hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti, informoval ČTK mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek v tiskové zprávě. LČR dříve uvedly, že nastala chyba.

Státní podnik Lesy ČR podle ekologické organizace bez povolení vykácel několik hektarů lesa v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. O povolení si podnik zažádal v prosinci 2020, nepočkal ale na jeho vydání. Greenpeace se kvůli tomu již před rokem obrátilo na Českou inspekci životního prostředí.

Mluvčí LČR Eva Jouklová uvedla, že podání Greenpeace nemají k dispozici. „Až nám bude doručeno, rádi se k němu vyjádříme. K Východnímu Krušnohoří mohu jen zopakovat, že jsme zákon neporušili. Postupovali jsme velmi šetrně podle schváleného lesního hospodářského plánu,“ uvedla mluvčí. I staré bukové porosty je podle podniku třeba uvolňovat a dát prostor přirozeně se obnovujícím původním druhům dřevin s převahou buku a jiných listnáčů. „Jde nám o stabilitu porostu,“ uvedla mluvčí.

Podle Greenpeace šlo o více než 200 let staré buky, které tvořily původní druhovou skladbu lesa. Organizace tvrdí, že těžba bez vědomí příslušných úřadů pro ochranu přírody zasáhla nejen unikátní starý les, ale také místní biotop zvláště chráněných živočichů.

Lesy ČR dnes uvedly, že v lokalitě nevznikly holiny, nebyla narušena celistvost bukových porostů, plochy byly obnoveny přirozeně ze semen a plodů stojících dřevin.

Před několika týdny podala Greenpeace společně s městem Horní Jiřetín v podobné kauze trestní oznámení také na firmu Royal Pine, která letos na začátku roku kácela bez povolení na svazích u Mariánského Údolí v Krušných horách.

Greenpeace dlouhodobě kritizuje těžbu v krušnohorských bučinách a požaduje vytvoření rozsáhlého chráněného území s bezzásahovým režimem. Organizace nyní vede kampaň za omezení kácení v lesích starších 120 let. Po ministerstvu zemědělství a po státní firmě Lesy ČR požaduje, aby přestaly s kácením a nešetrným managementem ve starých lesích ve vlastnictví státu. Zároveň by vláda podle Greenpeace měla připravit opatření, která zamezí ničení lesů i dalším vlastníkům. Pro své požadavky ve výzvě Nekácejte nyní sbírá podpisy lidí.

Zástupci ministerstva životního prostředí představili možnou podobu chráněného krajinného území letos v dubnu. Území by podle pracovního návrhu ministerstva mohlo sahat od Kraslic na Sokolovsku po Petrovice na Ústecku. Následuje projednání návrhu s dotčenými obcemi, což může trvat až dva a půl roku.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě