logo Silvarium tisk

DUŠAN ŠRÁMEK

Ministr Fuksa hájil zájmy lidí okolo TOP 09 ve firmě Lesy České republiky

Odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy mělo SYMBOLICKOU TEČKU. Když se dva dny po jeho odchodu rozlepovaly obálky s nabídkami na těžbu dřeva podle zásad, které vypracoval, získala téměř osmdesát procent zakázek firma Less a Forest podnikatele Jana Mičánka. Jsou oba muži, kteří se tolik angažují v „lesních záležitostech” skutečně tak dobří?

Mičánek studoval na lesnické fakultě spolu s bývalým generálním ředitelem Lesů České republiky Jiřím Olivou. Právě oni dva jsou architekty dodnes kritizovaného způsobu hospodaření, kdy se české stromy prodávají nastojato dřevařským firmám.

Oliva, kterého odvolal v roce 2003 ministr Palas (ČSSD), dnes sedí ve sněmovně v triku TOP 09 a je rovněž členem stranického předsednictva. Nijak nepřekvapuje, že právě Oliva patří k největším obhájcům současného systému lesnických tendrů a exministra Fuksy.

VELMI VÝHODNÝ ODPAD JAKO BONUS

A aby se to příliš nepletlo: loni v lesnickém tendru pro změnu zvítězila se zakázkou na více než 2,5 miliónu m3 dřeva západočeská společnost LST Trhanov. Jako bonus dostal Trhanov bez výběrového řízení dřevní odpad, který se dá ve formě biomasy výborně zpeněžit.

K vlastnictví firmy se krátce před vyhlášením tendru přihlásil bývalý šéf skupiny Chemapol Václav Junek a podle informací týdeníku Ekonom se v této společnosti angažuje také vlivný zbrojař Richard Háva, blízký přítel Miroslava Kalouska.

Ten se ostatně zná dobře i s letošním vítězem – Janem Mičánkem.

TŘETÍ VRCHOL

Třetím vrcholem tohoto mocenského trojúhelníku je ředitel Lesů České republiky Svatopluk Sýkora, bývalý ředitel Aliachemu, patřícího do Junkova impéria. Působivá slova právě odvolaného ministra zemědělství o tom, že „nikomu se tady v lesích už nebude dávat dříví za domluvenou cenu z nějakých kamarádských důvodů, ale všichni budou soutěžit”, tak získávají na pozadí těchto působivých personálních vazeb tak nějak podivnou pachuť.

Zvláště když podléhání lobbistickým tlakům ve státním podniku Lesy ČR zmiňuje i nedávná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby. Někde tady je tedy třeba hledat jednu z hlavních příčin Fuksova náhlého pádu, zvláště když nevyslyšel silné Nečasovo přání odvolat Sýkoru z funkce.

Fuksovo odvolání zapadá do premiérova cílevědomého odstřihávání největšího vládního rivala Miroslava Kalouska od potenciálních finančních zdrojů. Z tohoto hlediska celkem není divu, že ministra financí odvolání jeho resortního kolegy tak mocně nadzvedlo ze židle.

Nově nastavené tendry obsažené v takzvané Dřevěné knize se staly jablkem sváru i ve vládě, především ze strany Věcí veřejných. Je nutno říci, že se nelíbily ani premiérovi, a tak došlo k tomu, že knihu nakonec vzal kabinet pouze na vědomí.

VELCÍ BY TO MĚLI SKUTEČNĚ DOBRÉ

Jednou z výtek je nastavení podmínek tak, aby vyhovovaly především velkým společnostem.

Jenže čím větší zakázka, tím nesnadnější je i kontrola finančních toků.

Představa, že „velká je dobrá”, stála ostatně u dalšího problematického projektu z Fuksovy dílny, a tím je obří zakázka na likvidaci starých ekologických zátěží. Podmínky zakázky, která je, jak se právě zdá, odhadem předražena nejméně o polovinu, vypracovával v době Topolánkovy vlády ještě jako Kalouskův náměstek Fuksa.

Není divu, že byl právě Ivan Fuksa občas označován za jakéhosi šestého ministra TOP 09 v Nečasově kabinetu.

BENDL PŘICHÁZÍ

Za Petrem Bendlem je velká politická kariéra: z postu kladenského primátora nadvakrát obhájil středočeské hejtmanství a zdálo se, že jeho pozice je prakticky neotřesitelná. Zlom přišel před třemi roky, kdy mu žezlo vyrazil z ruky jeho vytrvalý protihráč David Rath. Navzdory tomu se Bendlovi podařilo dostat do Poslanecké sněmovny, když získal nejvíce preferenčních hlasů na kandidátce ODS.

Bendlova současná resuscitace nápadně připomíná situaci v roce 2007, kdy se začal vyhrocovat spor mezi tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a bývalým ministrem financí Vlastimilem Tlustým. Tehdy Petr Bendl pomohl svému stranickému šéfovi svou kandidaturou na předsedu regionu zbavit se stranického rebela a odstřihnout se zároveň od proklausovského křídla v ODS. Dnes zase Bendl pomáhá Nečasovi, aby středočeskou organizaci odstřihl pro změnu od příznivců jeho předchůdce.

Zda to ale bude s jistotou samo o sobě stačit na déletrvající comeback, ale momentálně není vůbec jisté.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě