Státní podnik Lesy České republiky (LČR) by příští rok mohl utržit za dřevo 7,67 miliardy korun, což je o 70 procent víc než letos.
Včera to řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa s tím, že jde o odhad po odečtení nákladů na pěstební činnost a těžbu. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi.
Do tendrů na lesní práce a prodej dřeva pro rok 2011 se přihlásilo 67 subjektů. Hodnota prací je 2,45 miliardy korun. Hlavním kritériem je nabídnutá cena, společnosti soutěží o kontrakty na 108 územních jednotkách. Firmy mohly podat nabídky na libovolný počet jednotek.
Vítězem se podle serveru ekonom. cz stala firma České dřevařské závody, která měla získat celkem 35 jednotek.
Na druhém místě prý skončila firma LST Trhanov s 28 územními jednotkami a třetí měla skončit firma Less & Forest s 16 jednotkami. Jednoroční tendr je nouzovým řešením a má zabránit přerušení lesních prací po 1. lednu 2011. Původní obří desetiletý tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesníci a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad, Lesy ČR zrušily v polovině letošního května.
Stát by měl podle premiéra Petra Nečase více propagovat potraviny od tuzemských producentů tak, jak to dělají jiné vyspělé země. Výrobci dlouhodobě upozorňují na rostoucí dovozy potravin, jejichž kvalita je často nízká a označení původu nejasné.
„Není žádný důvod, proč by Česká republika neměla velmi vehementně a velmi zřetelně podporovat domácí výrobky,” uvedl Nečas.
Stát by se podle něj neměl bát podporovat produkty od místních výrobců, tak jak to činí ve všech vyspělých „potravinářských zemích”.