Vladimír KROC, moderátor
Jsou vlny veder nejen v Evropě důsledkem klimatické změny? Nakolik vysoké teploty zvyšují riziko požárů, jak můžeme bojovat proti suchu a co je hlavní příčinou globálního oteplování? Hostem 20 minut, které vysílá Radiožurnál a Český rozhlas Plus je dnes prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a člen týmu projektu Intersucho. Zdravím vás do Brna, dobrý den.
Miroslav TRNKA, bioklimatolog, projekt Intersucho
Dobrý den.
Vladimír KROC, moderátor
Internetová média zejména se předhánějí, které přinese víc alarmující titulek. Česko sevřou výhně, meteorologové varují před extrémními teplotami. Česko sevřou tropické teploty a podobně. Jsou ty teploty kolem 35 stupňů u nás ve druhé polovině července skutečně tak neobvyklé?
Miroslav TRNKA, bioklimatolog, projekt Intersucho
Tak nejsou běžné, teploty nad 30 stupňů ty se třeba na jižní Moravě nebo v okolí Prahy, což jsou dva nejteplejší regiony vyskytují v průměru maximálně tak 20× za rok, pokud se bavíme o dlouhodobém průměru. Nicméně v letech dva 15 a dva 18 jsme třeba na jižní Moravě takových dnů měli 45. Takže nad 30 stupňů to neobvyklé není v létě, 35 stupňů to už je trochu jiná meta. Tam těch dnů ve většině těch nejteplejších regionů se v normálním roce nesejde mnoho. A řadu let jsme neměli žádný, zejména řekněme před rokem 1990 to byly teploty, které byly opravdu neobvyklé.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde