Vratislav Dostál
I v úterý zasahovali v šumavské lokalitě nedaleko Modravy proti ekologickým aktivistům policisté. Ti se stejně jako v pondělí pokoušeli zabránit kácení stromů, které je podle nich nelegální. Podle Mojmíra Vlašína ale zákrok policie nabývá na brutalitě.
Policisté v úterý opět zasahovali v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy proti ekologickým aktivistům. Někteří z nich změnili taktiku: přivazováním ke stromům se pokusili policejní zákrok co nejvíc zdržet.
Po pondělním zásahu policie aktivistů přibylo. V pondělí jich bylo na místě 27, v úterý už přes 40. Přesto se jim ubránit stromy před těžbou nedaří, neboť policie je v přesile. Podle mluvčího blokády Mojmíra Vlašína navíc úterní zákrok policie nabývá na brutalitě.
Jeden z policistů podle ČTK údajně napadl jednu aktivistku, škrtil ji a vyhrožoval jí násilím. Incident účastníci blokády ohlásili a zabývá se jím policejní inspekce, která prověřuje i stížnost na pondělní zákrok policie. Podle aktivistů jimi policisté při zásahu smýkali a zacházeli neadekvátně situaci.
Podle zpravodaje Českého rozhlasu Lubomíra Smatany policie v úterý z lesa vyvedla sedm osob a odvezla je na služebnu do Kašperských Hor.
„Zásahy probíhají tak, že policisté nejdříve vyzvou dotyčnou osobu, aby opustila prostor a legitimují ji. Pokud ta tak neučiní, přijde pořádková jednotka v počtu čtyř až sedmi mužů, dají aktivistovi pouta a odvedou ho k policejnímu autu. Kdo se brání, tak ho tahají. Celý zásah dnes monitoruje inspekce ministerstva vnitra,” přiblížil reportér.
Kácení v úterý navíc přestali aktivně bránit členové Hnutí DUHA, neboť obdrželi předběžné opatření klatovského soudu, jenž nařídil, aby se hnutí zdrželo organizování pohybu a pobytu lidí v místě těžby.
„Rozhodnutí soudu samozřejmě naprosto respektujeme. Všichni naši pracovníci a členové ihned opouštějí místo, kde probíhá těžba. Týká se to asi tří lidí, kteří jsou na Ptačím potoce. S okamžitou platností také ukončíme veškerou organizační podporu lidí, kteří hájí národní park před kácením,” uvedl k tomu programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký.
Podle jeho slov se nicméně ekologové proti opatření soudu ihned odvolají. „Soud ve svém rozhodnutí vůbec neřešil otázku, jestli je těžba legální, nebo nelegální,” dodal Kotecký. Soudní opatření se navíc podle něj vztahuje jen na Hnutí DUHA. „Ale vzácné horské lesy na Ptačím potoce před kácením nehájíme pouze my, nýbrž i desítky dalších lidí. Na ně se rozhodnutí soudu nevztahuje a každopádně za ně nemůžeme mluvit,” doplnil.
S tím ale nesouhlasí náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek „My jsme požádali soud o vydání předběžného v souvislosti s organizátorem blokády, kterým je Hnutí DUHA. Jestliže se tam pohybují osoby, které tvrdí, že nemají s hnutím nic společného, tak to musíme respektovat, byť tomu tak určitě není. Ten organizátor je jednoznačný – je to hnutí Duha a organizuje akci prostřednictvím internetu. Ti lidé jsou tam na pozvání hnutí Duha případně Strany zelených a vydávají se za náhodné návštěvníky,” uvedl pro Český rozhlas Mánek.
Ekology pak v úterý podpořili i vědci ze stínové rady národního parku, podle kterých je lokalita u Ptačího potoka už za stávající hranicí šíření kůrovce.
„Podporujeme efektivní a opodstatněné zásahy proti kůrovci, ale vytěžením lokality u Ptačího potoka dojde k poškození unikátního ekosystému horského lesa, aniž by se šíření kůrovce do nižších poloh zabránilo. Ptačí potok se totiž nachází již za současnou linií šíření kůrovce,” uvedl v úterním tiskovém prohlášení předseda stínové rady Jakub Hruška.
Dle vědců navíc Stráský nemůže jako ředitel národního parku nadřazovat zájmy soukromníků a ekonomické zájmy obcí nad zájmy ochrany přírody, pro které byl národní park zřízen. Správa parku chce ale podle Českého rozhlasu v kácení co nejdříve pokračovat. Dle Stráského totiž zbývají nejvýše dva týdny na pokácení stromů, neboť poté z nich podle jeho slov vylétne kůrovec a napadne další stromy.