Válka o kůrovce na Šumavě už prý trochu polevila, ale tím, jak se střídají ministři a jejich názory, jistě zase nabude na síle. Nový ministr Pavel Drobil se už nechal slyšet, že kůrovcem zasažený les je třeba těžit, a to přinese jistě tuhý odpor ze strany nejen mnohých vědců, ale především nevládních organizací, jako je třeba Duha. Tito aktivisté přitom už dávno přišli na to, že na svoji stranu získají politiky teprve tehdy, když získají veřejnost. A právě to teď na Šumavě dělají a podle průzkumů se jim to docela daří. Zblízka se za jejich metodou vydal do Smrčin reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana.
Jaromír BLÁHA, šéf Hnutí Duha
Ten kůrovec není problém jenom národního parku, dokonce, dokonce jako i největší kůrovcová kalamita není vůbec na Šumavě.
Lubomír SMATANA, redaktor
Na pařezu stojí guru šumavských aktivistů Jaromír Bláha a vysvětluje, jak složitý je vztah kůrovce a dalších organizmů a jak mu člověk málo rozumí. Bláhu poslouchá několik desítek lidí, kteří se přihlásili na 4denní pochod Šumavou. Třeba masér Eman Pokorný přijel z Hradce Králové, aby si znovu prohlédl takzvaný suchý les.
Eman POKORNÝ, masér
První dojem jako bylo překvapení a začíná se mi to líbit, zejména, když tam jdu někdy ráno za mlhy, tak to připomíná prostě pralesy, divočinu a není to, že bych si to vnutil tu představu, ale opravdu začínám v tom nacházet potěšení. I hodně lidí, kteří tady jsou dneska, tak přišli vlastně na to, že jsem jim vyprávěl o tom, jak to tady je a co v tom hledat.
Lubomír SMATANA, redaktor
Motivace zájemců je podobná. V proslulém kůrovcovém sporu na Šumavě se ztrácejí, nevěří médiím a tak to chtějí vidět na vlastní oči a Hnutí Duha v čele s Bláhou jejich přání rádo plní. U Plešného jezera však naráží na odpor manželské dvojice z Liberce.
obyvatel Liberce
Já se lesa jako nebojím, to, to ne, nelíbí se mně to, protože tohleto jsme měli v Jizerkách, takže to známe a že není důvod to prostě nevykácet. To je můj názor.
obyvatelka Liberce
Já si myslím, že by se to mělo vytěžit. Je to prostě, je to hrozný takhle nechat to stát takovejhle les.
osoba
Hele, byli ... šli jste nahoru?
osoba
Teďka jdeme.
osoba
My se na to chystáme.
Lubomír SMATANA, redaktor
Ale strašně rádi by to vykáceli.
osoba
No, uvidíme potom až.
Lubomír SMATANA, redaktor
A vy potom něco jim povíte? Budete argumentovat?
osoba
Já mám, v podstatě máme připravený zastávky nebo zastávku cestou, kde, kde o tom taky povídáme, co se tam děje.
Lubomír SMATANA, redaktor
Tak se možná dozvíte ty argumenty a třeba si uděláte jiný názor, kdoví, nebo zůstane stejný?
osoba
To jsem zvědav teda, to jsem zvědav, co se dozvím.
Lubomír SMATANA, redaktor
Výzva k výletu přijata a tak skupinka kráčí nahoru a začínají se dohadovat, co je vlastně lepší. Třídění názorů má na Šumavě vždycky šťávu.
osoba
A ono to vypadá na pohled špatně, ale je to přirozená taková jakoby fáze vývoje toho lesa!
osoba
No, dobře, ale, jako pokud tady máme prostě tu divočinu ... v podstatě máme nějak regulovanou ...
Lubomír SMATANA, redaktor
Manželé stoupají až na vrchol Plechý, kde přímo na česko-německé hranici vidí jak důsledky těžby, tak důsledky přirozené obnovy lesa. Manželka zůstává ve svých názorech pevná, ale Petr Košek je po diskusi nalomený jak šumavský smrk.
Petr KOŠEK
Nelomený ..., já jsem nebyl skalním příznivcem těžby, jo. Tohleto mne nevadí, tady ty stromy, to ani snad jsem tak nemyslel dole, jo, ale vadí mně, kdyby se tohleto mělo rozšířit všude tady jako po tom okolí. Já jsem ...
Lubomír SMATANA, redaktor
Kácení nebo divočina v Národním parku Šumava je zřejmě nejproslulejší spor na poli ochrany životního prostředí v Česku. Názorně odhaluje politické tlaky, lobby dřevařů, ale i lobby aktivistů nebo vědců. Šéf Hnutí Duha Jaromír Bláha je spokojený. Veřejnost se podle průzkumů začíná přiklánět k divočině.
Jaromír BLÁHA, šéf Hnutí Duha
I sem do národního parku přichází miliony lidí, kteří, kterým k tomu chybí ... je jediný, aby jim někdo řekl to vysvětlení, ale myslím, že to vidí sami i ti návštěvníci a těch, kteří by říkali, že to je špatně, je málo.
Lubomír SMATANA, redaktor
Ať má pravdu ta či ona strana, to bohužel není důležité. Na odborné argumenty politici neslyší. Proto je ve sporu o kůrovce klíčové, kdo na svou stranu získá veřejné mínění. Toho si politici hledí podstatně víc a ani nemusejí chodit do lesa. Ze Šumavy Lubomír Smatana, Radiožurnál.