Vratislav Dostál
Dřevorubci v Národním parku Šumava podle Hnutí DUHA kácí zdravé stromy. Ekologové proto kvůli této nelegální těžbě přivolali do horského lesa u Ptačího potoka policii. Ta údajně zdokumentovala pokácené stromy a odjela pokračovat v šetření.
Ekologové přivolali do Národního parku Šumava policii, a to kvůli nelegální těžbě. Dřevorubci podle Hnutí DUHA totiž pokáceli řadu stromů, které vůbec nebyly napadeny kůrovcem.
Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000. V podmáčené oblasti je podle něj vyznačeno odhadem 3000 stromů.
„V místě, kde žijí ohrožené druhy zvířat, by vznikla obrovská holina,” uvedl Bláha pro ČTK. Vedení parku argumenty aktivistů údajně odmítlo. „Doufáme, že policie rychle a důkladně prošetří zjevně ilegální kácení. Evidentně nejde o kůrovce – dřevorubci porážejí i naprosto zdravé stromy,” uvedl pak Bláha v tiskovém prohlášení.
Podle něj se na místo sjeli desítky aktivistů a jsou připraveni nezákonné devastaci vzácných horských lesů bránit blokádou. Ministerstvo životního prostředí podle ekologů zcela selhává ve své řídící funkci vůči vedení národního parku a nečinně přihlíží porušování zákona. „Proto dobrovolníci od dnešního rána brání této protiprávní činnosti vlastní přítomností u jednotlivých stromů," vysvětlují ekologové.
Hnutí Duha současně podává podnět České inspekci životního prostředí, aby devastaci parku zastavila, neboť zahájení masivního kácení v okolí Ptačího potoka v Modravských slatích je podle nich porušením zákona a dalším selháním ředitele Jana Stráského a jeho náměstka Jiřího Mánka.
„Šéfové národního parku opakovaně porušují zákon a ministerstvo životního prostředí tomu nečinně přihlíží. Takové jednání je v právním státě naprosto skandální a povede k dalšímu oslabení důvěry občanů ve státní instituce. Každý občan, chce-li pokácet strom, musí k tomu mít povolení, jinak mu hrozí pokuty a soudy. Ředitel národního parku kácí v pralese bez povolení a ministerstvo k tomu mlčí,” uvedl ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek.
Hlídky Hnutí DUHA v uplynulých dnech údajně objevily tisíce stromů, které jsou připraveny k pokácení, v místech, kde má domov jedna z posledních českých populací tetřeva hlušce a také vzácný datlík tříprstý nebo kulíšek nejmenší – nejmenší sova žijící na území ČR. Kácení by horský les proměnilo v obrovskou, pustou holinu.
„Divoká příroda tu překáží dřevařským firmám i developerům. Podobně je to i na jiných místech národního parku. Vykácení vzácných horských lesů by znamenalo faktický konec národního parku a divoké přírody, kterou zde obdivují statisíce turistů. Ptačí potok je domovem ohroženého tetřeva hlušce a také vzácného datlíka tříprstého nebo kulíška nejmenšího – naší nejmenší sovy,” upozorňuje Bláha z Hnutí DUHA.
Podle platného usnesení ministerstva životního prostředí musí dle aktivistů Jan Stráský nejprve nechat posoudit důsledky plánovaného kácení pro vzácnou přírodu, která je součástí soustavy Natura 2000, jak vyžaduje zákon o ochraně přírody a krajiny.
Podle ekologů musí take získat speciální výjimky, jež pro plánované kácení zruší platnost zákona, podle kterého se v národním parku nesmí ničit přírodní ekosystémy anebo poškozovat místa, kde žijí státem chráněné druhy zvířat.