MILAN KILIÁN
Není k ní důvod, tvrdí Národní park Šumava
Šumava – Podmínkou, byť zatím nepravomocnou, zaplatila minulý týden ekologická aktivistka Slavka Málková za svoje chování na loňské blokádě kácení kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném na Šumavě. Ani to ale není pro některé muže a ženy dostatečným varováním, a tak se dá očekávat, že i letos se na Šumavě strhne „válka o stromy”. Blokáda může být ještě delší než loňská, která trvala několik týdnů a krajskou policejní pokladnu přišla na více než jeden milion korun.
Ekologičtí aktivisté přiznávají, že už nyní jsou ve střehu. „Počítáme s tím, že v květnu, nejpozději v červnu začneme na Šumavě s hlídkami, které budou monitorovat kácení. Pokračovat budou samozřejmě i od července do září, kdy je kácení nejintenzivnější,” řekl Deníku Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Protože se vloni právě tato organizace měla na základě předběžného opatření Okresního soudu v Klatovech zdržet jakéhokoliv organizovaného pohybu, pobytu a jiné činnosti v lesích na území šumavského parku, nechtěl se Bláha k letošní chystané blokádě příliš vyjadřovat. Mluvčí té loňské, Vratislav Vozník, ale Deníku potvrdil, že se v případě, že budou ekologičtí aktivisté nespokojeni s místy kácení, blokáda očekávat dá. „My v tuto chvíli nevíme, kde ke kácení ze strany parku dojde. Ale pokud by se opakovalo to, co vloni, dá se očekávat, že se blokáda bude. Už se nám ozvali lidé z Brna, Olomouce, Prahy i dalších míst, že jsou připraveni bránit staré části Šumavy,” řekl Vozník, který připustil, že by blokáda mohla být ještě delší než vloni.
„Dokud se bude kácet v bezzásahových zónách Šumavy, lidé se tomu budou snažit bránit,” prohlásil aktivista.
Zákony dodržíme
Podle vedení Národního parku Šumava ale rozhodně není k žádným akcím ze strany ekologů důvod. „Blokáda není na místě, postupujeme proti kůrovci odpovědně v souladu se zákonem. Tam, kde je legislativně stanovené bezzásahové území, to striktně respektujeme. V případě aktivistické blokády jsme připraveni nad mapami naše postupy vysvětlovat, že jsou zákonné a že nelze spravovat státní majetek na základě dojmů a emocí. Věříme, že to případní aktivisté pochopí a že nebude zapotřebí pomoc policie,” uvedl náměstek ředitele NPŠ Jiří Mánek. „Obecně i široká veřejnost postupy aktivistů loni odsoudila, i proto předpokládáme, že se organizátoři i jednotlivci loni poučili a k podobným excesům jako v loňském roce nebude docházet,” doplnil další náměstek parku Tomáš Fait.
Vítáni nebudou
Hodně opatrná je při vyjadřování k případné blokádě policie. Na otázku, zda by postupovala stejně jako vloni, kdy v šumavských lesích rozpoutala doslova manévry, odpověděla prostřednictvím klatovské policejní mluvčí Dany Ladmanové jen velmi stručně: „Pokud nebude zjištěno žádné protiprávní jednání, policie nemá právo zasahovat.” Blíže to komentovat nechtěla.
Naopak Šumavané už mají jasno. Stejně jako vloni, kdy jich naprostá většina aktivisty nevítala, by i letos blokádníci u místních tvrdě narazili. Možná ještě tvrději, než vloni.
***
„Množství pokácených stromů bude dle odhadů srovnatelné s loňskem, možná i menší. Nejvíce napadených stromů bude podle předpokladů zpracováno na Srňsku, v okolí Modravy a na Prášilsku.” Jiří Mánek, NP Šumava