Veronika Machalová
Studenti píší o vývoji a přírodě Jedna skupina jezdí v drahém elektromobilu a na střeše má solární panely, druhá se přivazuje na Šumavě ke stromům. Shodnou se jen na tom, že ostatní toho dělají málo.
Jedna chodí nalíčená výrobky netestovanými na zvířatech a oblečená v nejnovějších módních kolekcích navržených tak, aby co nejméně škodily přírodě, druhá se nelíčí vůbec a své oblečky pořizuje v secondhandu. První přijíždí ke svému domu v elektromobilu či v autě na bionaftu, druhá raději všude jezdí na kole.
Jedna má na domě namontovány solární panely, v druhém domě byste možná stěží našli zástrčku na elektřinu... Proč dává ekologie vzniknout extrémům?
Módní trend, nebo vášeň?
První skupina lidí bere ekologii jako módní trend. K nákupu výrobků, které šetří životní prostředí, se inspirují hereckými hvězdami či příslušníky vyšších tříd, kteří danou značku či produkt propagují. Mohlo by se vlastně zdát, že je tento ekologický fenomén doopravdy nezajímá.
Kdybyste jim však tuto nebetyčnou a opovážlivou výtku vmetli do obličeje, zasypali by vás vyčerpávajícím výčtem činností, které již pro naši planetu vykonali, a rychle by se k vám, tomu neotesanému individuu, otočili zády.
Druhá skupina je pravý opak případu prvního: otázka ekologie je jejich životní vášní. Pro blaho přírody sice neutrácejí tolik peněz jako předchozí skupina, ale pro jeden šumavský strom by byli schopni přetrpět téměř cokoli. A na otázku, jestli to trochu nepřehánějí, by zareagovali podobně jako první skupina, jen možná trochu méně vybranými výrazy.
Ale proč tyto dvě skupiny lidí mezi sebou stále řeší nějaké spory a do krve se hádají, čí životní styl lépe pomáhá naší Zemi? Vždyť obě se snaží o to samé – chránit naši planetu, dopřát jí zotavení z dlouhých let, kdy ji člověk pouze využíval. A to je podle mého názoru správné. Nemělo by příliš záležet na prostředcích, rozdíl mezi nákupem ekologického výrobku či nějakou humanitnější akcí by neměl rozhodovat.
Je pouze jediná věc, na které se tyto dva odlišné druhy aktivistů shodnou, a to by se mělo určitě změnit, a to je, že my ostatní toho děláme pro modrou planetu trestuhodně málo...
Texty jsou kráceny a upravovány.
Všechny práce v původní podobě najdete na www.idnes.cz/studenti, diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.
***
PROJEKT Studenti čtou a píší noviny Přečtěte si práce studentů SŠ v projektu MF DNES, Skupiny ČEZ, Shocartu a Kartografie Praha. Nové téma: Vývoj a příroda Může v praxi fungovat „trvale udržitelný rozvoj”, tedy vývoj technologií s ohledem na přírodu? Jak se díváte na ochránce přírody a spory kolem nich? Na diskusi o oteplování planety, o názorech Václava Klause? Na elektromobily a jiné podobné novinky? Jak se ve svém životě potýkáte s těmito otázkami?