VÁCLAV JANOUŠ
Blokáda u Modravy byla za poslední roky největším protestem proti vedení šumavského parku. Začala nenápadně – v srpnu objevili ekologičtí aktivisté pokácené stromy v lokalitě Na Ztraceném v místech, která byla dříve první, tedy nejpřísněji chráněná zóna a v dubnu byla zařazena do mírnějších druhých zón.
Blokáda byla nejprve poklidná, ale po týdnu do lokality přišli dřevorubci kácet dalších pět tisíc stromů. A aktivisté začali kácení bránit vlastními těly – pobíhali mezi stromy, přivazovali se řetězy ke kmenům a zamykali ruce okolo stromů ve speciálních trubkách. Denně na Šumavě zasahovala zhruba padesátka policistů. Soud pak řešil, jestli byl zákrok policie proti aktivistům oprávněný, či nikoliv, a nakonec rozhodl, že zakázat a rozpustit blokádu neměli policisté, ale obecní úřad.
Na protestu se vystřídalo několik set lidí z celé země, i třeba ze Slovenska, blokádníky přišlo podpořit také několik aktivistů z Bavorska. Ale ani místní obyvatelé nezaháleli a svůj názor, že s kácením kůrovcem napadených stromů souhlasí, dali najevo. Uspořádali pochod z Modravy až Na Ztracený, kde dřevorubcům rozdávali borůvkové koláče. Starosta obce Antonín Schubert označil aktivisty za ekoteroristy, díky nimž kůrovec na Šumavě sežral desítky hektarů lesů.
Blokáda trvala měsíc a Hnutí Duha nevylučuje, že příští rok k podobným krokům přistoupí znovu, pokud správa parku bude dál kácet stromy napadené kůrovcem v lokalitách, kde s tím nebudou souhlasit.
***
JAK TO VIDÍ JAROMÍR BLÁHA Hnutí DUHA „Těžko odhadovat, jestli i v příštím roce blokáda hrozí, či nikoliv. Záleží, zda bude schválen nový zákon o národním parku. Blokáda podle nás byla úspěšná, ačkoliv se dřevorubcům podařilo vykácet dvě třetiny z vyznačených stromů.”