Brno – Živý, nebo umělý? To je otázka, kterou si každý rok při pořizování vánočního stromku pokládají tisíce lidí. V každé třetí domácnosti na jihu Moravy nakonec vyhraje druhá z variant. Tito lidé si myslí, že když dají přednost umělému stromku, chovají se k přírodě šetrněji.
Podle ekologů je to ale nesmysl a umělý stromek je jen škaredá náhražka z plastu. „Umělé stromky nejsou ekologické, nejsou vyrobené z obnovitelných zdrojů. Jsou z ropy, z plastu,” vysvětlil Petr Ledvina z ekologického institutu Veronika v Brně.
Naopak za ekologické chování považuje, když si lidé koupí stromek v květináči, který mohou na jaře vysadit zpět do lesa. Nezatracuje ani koupi uřízlých stromků. „Pokud pochází z prořezávek nebo výřezů, například pod dráty vysokého napětí,” podotkl Ledvina. Pro umělé vánoční stromky má ekolog pochopení pouze v oblastech, kde smrky nebo jedle nerostou. Třeba na jižní polokouli.
Podle výrobců umělých stromků ale na nich není nic špatného. „Už to dávno nejsou plastová košťata z dob minulých. Moderní umělé stromky jsou vyrobené z velmi kvalitních materiálů.
Vypadají tedy skoro jako živé.
Výrobci kladou důraz na detail a na věrnost stromku jako celku,” bránil umělé stromky Petr Šmigol ze společnosti Adventík.
Dvoumetrová jedle v umělém provedení vyjde i na patnáct set korun. „Nevoní lesem a není kusem přírody.
Jiné zásadní nevýhody u umělého stromku neshledávám.
Naopak. Je krásně symetrický a stojí rovně. Udělat ze stromku z lesa krásně rovně stojící symbol Vánoc je často oříšek,” dodává Šmigol.
Hitem letošních Vánoc mezi umělými stromky jsou ty, které už mají na pevno přidělané osvětlení nebo ty s povrchovou úpravou. Vypadají pak třeba jako krásně zasněžené.