Dušan Radovanovič
Ministr Fuksa chce udělat z Lesů ČR další ČEZ, jehož jedinou hodnotou bude zisk. Tomu chce zabránit Hnutí DUHA, které pro svou kampaň získalo i několik osobností včetně exministra Bedřicha Moldana, který je členem TOP 09.
Hnutí DUHA se spolu s protikorupční organizací Oživení a významnými osobnostmi veřejného života snaží mobilizovat milovníky přírody, aby protestovali proti částečné privatizaci státních Lesů ČR. Ta může mít podle Duhy devastující účinky na stav českých lesů.
Ředitel Duhy Petr Machálek spolu s Tomášem Kramárem z Oživených, bývalým ministrem životního prostředí a pedagogem Bedřichem Moldanem a populárním hercem Petrem Vackem rovněž napsali otevřený dopis předsedům tří koaličních stran.
Vyzývají je, aby „učinili přítrž snahám proměnit státní lesy v pouhou továrnu na dřevo”. Zároveň protestují proti vládou schváleným obřím zakázkám, jež mají svěřit veškeré práce a dřevo na léta dopředu několika velkým firmám. Stejně tak se jim nelíbí ani záměr nového ředitele národního parku na Šumavě Jana Stráského, který chce pustit dřevorubce do míst doposud ponechaných jen divoké přírodě a turistům.
V choulostivé situaci je ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Bedřich Moldan, který je bývalým senátorem za ODS a TOP 09 a za Kalouskovu stranu kandidoval i v loňských senátních volbách. Tehdy prohrál nejtěsnějším rozdílem. Dnes se tak Moldan staví proti své vlastní straně.
„České lesy jsou cenným přírodním bohatstvím, národním dědictvím nás všech. Nejsou jen zdrojem dřeva, ale chceme se potěšit výletem do lesa, pozorovat srnky či jeleny, obdivovat jejich přírodní bohatství či docela obyčejně sbírat houby. Proto je třeba se o ně starat s péčí dobrého hospodáře, která musí být jasně nadřazena pouhému komerčnímu využití,” uvedl k problematice Moldan.
„Státní lesy jsou národním majetkem, jehož hodnota je nevyčíslitelná, neboť nejsou jen ‚továrnou na dřevoâ€. Současná vláda však chce na dlouhá léta svěřit péči o naše lesy těžařským společnostem, kterým jde v první řadě o zisk. A to navíc takovým způsobem, že firmy budou v pozici státem najatého hospodáře. Stát bude pouze informován o tom, kolik čeho se pokácelo, a dostane zaplaceno. Jelikož příležitost dělá zloděje, nastane tunelování lesů. Rychle se kácí strom, zatímco pomalu roste les, proto je potřeba záměr vlády zastavit," zdůvodňuje svůj odpor Tomáš Kramár z hnutí Oživení.
Odpůrcům se nelíbí ani plán ministra zemědělství Ivana Fuksy, jenž hodlá přeměnit Lesy ČR na akciovou společnost a uvažuje, že několikaprocentní podíl rozprodá přes burzu. Chce tak vytvořit dřevařskou obdobu společnosti ČEZ, jejíž jedinou hodnotou bude zisk. Státní podnik Lesy ČR dnes pečuje o šestnáct procent české krajiny.
„Částečná privatizace by proměnila Lesy ČR v ‚lesní ČEZâ€, polostátní komerční firmu na pěstování a prodej dřeva. Lesy však mají sloužit nám všem. Utvářejí českou krajinu a chodí do nich miliony turistů,” upozorňuje ředitel Duhy Petr Machálek.
K dopisu se může na speciálně zřízených webových stránkách připojit i veřejnost.