logo Silvarium tisk

DAVID NĚMEČEK

Cena surového dřeva v poslední době výrazně stoupla. Navíc je ho málo. Menší pily v regionu proto doslova bojují o přežití.

Vyškovsko - Firmy zpracovávající dřevo trpí nárůstem cen surové hmoty. Račická Pila Bourák musela během tří let snížit stav zaměstnanců z devětadvaceti pracovníků na tři. Vážanská pila RAVEDA, s. r. o., musí šetřit, aby současný stav udržela. Problémem není jen vysoká cena, ale také celkový nedostatek surové kulatiny. Lesy České republiky nemají jak ceny nastavené těžaři usměrnit.

„Zvýšení cen je katastrofální. A přitom se nejedná pouze o cenu, u nás je celkový nedostatek kulatiny. Pro menší firmy je hrozný problém kulatinu vůbec sehnat,” postěžoval si majitel Pily Bourák František Loužecký a dodal, že v současnosti už má jeho firma přímo existenční problémy. Lesy ČR poukazují, že nemají možnost ovlivnit cenu dřeva, ani to, jak těžaři s hmotou naloží. Lesníci pouze stanovili veřejně přístupný podíl dřeva. „Ceny jsou dané smluvními nabídkami od těžařů, my nemáme příliš možnost do toho mluvit. Stejně jako jim nemůžeme říct, komu mají hmotu prodávat. Smluvně je stanovená kvóta, že pětina celkového objemu dřeva musí být nabízená na veřejné burze, kde ho mohou získat i menší pily,” uvedl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Miroslav Svoboda.

Nouzi o kulatinu navíc mohou pily řešit u jiných výrobců. „Je důležité si uvědomit, že naše společnost poskytuje pouze necelou polovinu dřeva, které se ročně v České republice vytěží. Pily tak mohou nakupovat dřevo i u soukromých prodejců, nebo z vojenských lesů,” poukázal na možné řešení pro malé pily Svoboda.

Zkušenosti z Račic ale napovídají, že ani tyto zdroje problémy s nedostatkem dřeva neřeší. „Já jsem už snad půl roku nepodepsal u nás smlouvu. S malými pilami se nikdo nebaví, drtivou většinu kulatiny, která je u nás k mání, rozeberou velké společnosti a nám zůstanou stěží ty zbytky. Poslední dobou beru dřevo ze Slovenska,” vylíčil osobní zkušenost Loužecký. Vážanská pila sice netrpí existenčními problémy, ale musí šetřit, aby zabránila propouštění. „Zaměstnance se zatím propouštět nechystám, ale musíme šetřit, kde se dá. Když kupujeme kubík dřeva za dvanáct stovek místo devíti, tak se to musí někde projevit,” nastínil situaci ve vážanské pile její jednatel Ctirad Nieder. Ve Vážanech sice problémy s dodávkami nemají, další navýšení cen si už ovšem nedokáží představit. „Pokud cena půjde ještě nahoru, ocitneme se v těžkých problémech,” uzavřel Nieder.

Majitel račické pily vidí kořeny problému v celostátní politice. „Stát místo toho, aby podporoval malé a střední tuzemské firmy, podporuje velké zahraniční investory. Ti si několik let užijí daňových prázdnin a jiných úlev, a když jim tyto výhody vyprší, odejdou a nic prakticky po nich nezbude,” kroutil hlavou Loužecký. Celkově pozoruje protěžování velkých hráčů na našem trhu. „Velkým firmám úřady leccos prominou, ale kdybych já nedodržel termín, už by mi šly po krku,” uzavřel Loužecký.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě