Ladislav Vaindl
Západní Čechy  Dvaašedesát nedovoleně pokácených stromů, škoda přes dvaaosmdesát tisíc korun a žádný potrestaný. Tak vypadal případ, který se stal na Domažlicku. „Nebyl zjištěn pachatel, případ byl proto odložen,” uvedla mluvčí domažlických policistů Zdeňka Vogeltanzová.
A podobných neoprávněných těžeb v lesích prudce přibývá. Dřevo je totiž stále cennější komoditou. „V souvislosti se zvýšenou cenou dřeva a poptávkou po něm se zvýšil počet firem, které provádějí těžební zásahy nad rámec zákona,” sdělila Šárka Bůchová z České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Dokázat, že se firma kácení dopustila, je prý velmi složité. Těžaři to mají zařízené tak, aby zjištění viníka bylo co nejkomplikovanější. „Právnická osoba koupí lesní majetek od fyzické osoby. Požádá o těžbu v souladu s lesním zákonem. Povolení ale nedodrží a po těžbě zůstane v lese spoušť. Pak převede majetek na jiného vlastníka, na němž zůstává povinnost vzniklou plochu po těžbě zalesnit. Jsou případy,že než se ČIŽP o neoprávněné těžbě dozví, může uběhnout i několik měsíců. Pro ztížení identifikace, kdo těžbu prováděl, se v průběhu pár měsíců opakovaně mění vlastník,” popisuje jeden z fíglů Bůchová.
Firmy volí i další trik. Do schránek rozdávají letáky, v nichž nabízejí rychlé a výhodné odkoupení lesa. Toho většinou využívají drobní vlastníci lesních pozemků, kteří se dostali do problémů. „Ve skutečnosti se často stává, že les majitele nezmění kvůli chybně sepsané smlouvě. O tom se prodávající včas nedozví, protože proces převodu vlastnického práva trvá řádově několik týdnů. Během této doby však dojde k vytěžení stojících stromů údajným nabyvatelem, který z prodeje získává profit, ale opětovné zalesňování zůstává na původním majiteli,” sděluje ředitel ČIŽP pro Plzeňský kraj Zbyněk Sevelka.
Těžaři se těchto triků dopouští i přesto, že jim hrozí pokuta až pět milionů korun. Nepovoleným kácením jsou poškozeny lesní cesty či dochází k sedření stromů a kořenů.