Tisková zpráva
Kladno 21. 9. 2010 – Dřevařská burza organizovaná Českomoravskou komoditní burzou Kladno (ČMKBK) je připravena se ujmout role centrálního tržního místa pro prodej části dříví z těžby státních lesů v návaznosti na podmínky jednoročních tendrů na práce v lesích v roce 2011, které 16. září vyhlásil státní podnik Lesy České republiky. Dřevařská burza už tuto úlohu pro prodej dříví státní, obecní i soukromé provenience více než pět let plní; za tuto dobu na ní bylo zobchodováno téměř 1 mil. m3 dříví za více než 1,5 mld. korun.
„Pokud se zadavatel tendrů rozhodl uložit jako smluvní podmínku prodej 20 procent těžby na otevřeném a transparentním burzovním trhu, lze to považovat za smysluplné řešení. V českých podmínkách je to de facto jediný legitimní způsob, jak zajistit rovný a nediskriminační přístup k surovině nejen pro velké, ale i pro malé a střední zpracovatele, kteří nemají své dodávky jinak smluvně zajištěny,“ uvedl předseda burzovní komory Českomoravské komoditní burzy Kladno Pavel Štorkán.
Objem burzovních obchodů není podle něho po technické stránce nijak omezen. „Stávající obchodní systém je dimenzován na objemy v řádu statisíců až miliónů kubíků dříví ročně. Současné objemy obchodů se přitom zvládnou zobchodovat během jednoho dne každého týdne. Nic ale nestojí v cestě rozšíření obchodního kalendáře o další obchodní dny podle potřeb trhu,“ vysvětlil Štorkán. Zobchodování cca 1,5 miliónu m3 ročně z těžby ve státních lesích tedy není pro Dřevařskou burzu podle něj problém.
Trh se surovým dřívím otevřela ČMKBK v srpnu 2005. Zájem producentů dříví, obchodníků a zpracovatelů o obchodování na ní vzrostl z 15 registrovaných účastníků v roce 2005 na 106 v roce 2007 a na 142 v pololetí tohoto roku. Burza během uplynulých let také postupně vyškolila téměř 50 makléřů, kteří mohou zastupovat při obchodování jak dodavatele, tak odběratele. „Obchodující od samého začátku využívali burzu ze dvou klíčových důvodů. Jednak k obchodování dříví, jehož dodávky neměli zajištěny bilaterálními kontrakty, jednak k ověřování ceny, za kterou se dá v určitém čase a v daném místě dříví zobchodovat,“ uvedl P. Štorkán.
Vedle rovných podmínek pro obchodující a tvorby objektivní ceny patří k dalším charakteristikám burzovního trhu transparentnost a nenapadnutelnost obchodování z hlediska principů volné soutěže.
Z pohledu burzy není prakticky rozdíl v tom, zda dříví na burze umisťuje přímo státní podnik Lesy ČR, nebo tak činí prostřednictvím svého smluvního partnera. Podstatné je, aby se touto cestou dostala surovina ke zpracovatelům v České republice. Pět let existence organizovaného burzovního trhu s dřívím také jasně prokázalo, že se na tomto trhu dokážou úspěšně pohybovat nejen velcí hráči, ale také celá řada regionálních, malých a středních zpracovatelů.
„V současné době studujeme podmínky vyhlášených tendrů, abychom byli v určený čas adekvátně připraveni. V návaznosti na to zahájíme komunikaci s účastníky trhu, a to jak se stranou budoucích dodavatelů (těžařské společnosti), tak s odběrateli (zpracovatelé pilařské kulatiny a vlákniny). Intenzivní komunikaci jsme připraveni vést zejména s regionálními zpracovateli, protože organizované burzovní trhy, které chceme dát pro obchodování k dispozici, musí být uživatelsky dostatečně komfortní. Tedy závěrem, pokud je cílem vyhlášených tendrů zajistit rovný a nediskriminační přístup k dřevní surovině za férovou tržní cenu zpracovatelům v České republice, pak je Dřevařská burza připravena se realizace tohoto kroku zhostit,“ uzavřel předseda burzovní komory ČMKBK Pavel Štorkán.