Michaela Černá
Nebyl vybraný standardní cestou, nesplnil úkoly zadané ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou. Přesto ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský na svém místě zůstává a ministr ho neplánuje odvolat.
Jan Stráský se na post ředitele národního parku dostal zvláštní cestou. Původně byl totiž pouze členem komise, která měla vybrat nového šéfa šumavského parku. Nakonec si ale v únoru minulého roku vybral ministr pro funkci přímo Stráského. Nevzal tak v úvahu ani jedno ze jmen tří kandidátů, které mu doporučila komise.
Při jmenování zároveň Chalupa řekl, že Stráského pověření je dočasné a souvisí s úkoly, které je potřeba splnit. Sám Stráský odhadl dobu na provedení příkazů na rok až rok a půl.
Co měl Stráský hlavně udělat? Měl vypracovat zákon o národním parku, ten ale nakonec nachystal Chalupův ministerský tým. Stráský zůstává
Chlupa se přesto Stráského odvolat nechystá. "Mandát, který jsem mu udělil, je dočasný, nicméně pan ředitel svou práci ještě nedokončil," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz ministr.
S tím ale nesouhlasí Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha. "Tak důležitý úřad, jako je správa Národního parku Šumava, musí mít ředitele vybraného v konkurzu a rok provizoria už byl až moc. Jan Stráský, který nejenže porušuje zákony, ale veřejně říká, že nehodlá dodržovat zákony, nepatří na své místo," reagoval Kotecký.
Stráský slízává dlouhodobě kritiku ze strany ekologických organizací především za kácení v bezzásahových zónách v národním parku při kůrovcové kalamitě.
Ministr Chalupa ho ale brání. "Jde o souboj, který nebude nikdy mít vítěze, vždy bude spousta těch, kteří zůstanou nespokojeni. V globálu jsem však přesvědčen, že i díky managementu parku se daří situaci zlepšovat," myslí si o zásahu na Šumavě Chalupa.
Další kácení
Ve středu Stráský oznámil, že plánuje pokácet dalších tisíc stromů v národním parku, jelikož hrozí jejich pád na turisticky atraktivní stezku u Pramenů Vltavy. Národní park Šumava údajně nechce riskovat možné úrazy turistů s tragickými následky.
Podle Koteckého se tomu dá ale jednoduše předejít vykácením jednotlivých rizikových stromů, což nenaruší ráz krajiny.
Zásah u Pramenů Vltavy prý návštěvníky jen odradí. "Turisté bude muset procházet vykáceným svahem, kde na ně bude pražit slunce a foukat vítr. Neuvidí už zajímavou divokou přírodu, ale pustý svah," reagoval na plány Stráského Kotecký.