Petr MALÝ, moderátor
Na jižní Moravě je čím dál víc jmelí. Ovšem to nijak nesouvisí s mimořádnou poptávkou po typické vánoční dekoraci. Rozšíření cizopasné rostliny nahrálo počasí a stáří porostů v přírodě. Stromy ale náporu nenápadných zelených větviček rychle podléhají.
Ondřej SCHNEIDER, redaktor
Znak vánočního štěstí nebo středověká léčivá rostlina. Na jižní Moravě se teď ale jmelí stává spíše symbolem úhynu stromů. Jejich koruny obsypává v desítkách trsů a postupně z nich vysává vláhu až k úplnému uschnutí. Velké problémy působí jmelí hlavně v nejteplejších částech regionu, například na Břeclavsku. Kalamita jmelí zasáhla i zámecký park v Lednici. Svým ničivým působením krátí až na polovinu životnost hlavně ořešákům, lípám a javorům.
Oto BERNAD, správce parku
Tyto rostliny, hlavně ty starší jsou velmi ohrožené a dá se říct, že do budoucna není ani perspektiva při výsadbě této rostliny, že by se dožila nějakého vyššího věku díky jmelí.
Ondřej SCHNEIDER, redaktor
Ani pečlivé odstranění jmelí ale nepomůže. Na stromech se zakrátko objeví znovu a jeho šíření pomáhají i ptáci. To, jak s cizopasnou rostlinou definitivně zatočit, začali kvůli současné situaci už zkoumat i vědci z Mendlovy univerzity. Kromě chemie je ve hře i řešení přírodní.
Miloš PEJCHAL, Ústav biotechniky zeleně
Tedy preparáty, které vlastně jsou založené na mikroorganismech, které to jmelí poškozují, ničí.
Ondřej SCHNEIDER, redaktor
Výzkum, na kterém spolupracuje i jedna maďarská univerzita, je ale teprve na začátku. Konkrétní recept na jmelí by mohl přinést do 5 let. Pokud by byl úspěšný, vědcům by v boji proti jmelí zřejmě patřilo světové prvenství. Ondřej Schneider, Česká televize.