logo Silvarium tisk

Společnost Lesy a rybníky města České Budějovice obnovuje v okolí Lišova holiny po kůrovcové těžbě.

Ve městě už ustoupila mlha a slunce vyhnalo přízemní mrazík. V lese nedaleko Lišova na Českobudějovicku je však mnohem chladněji. To dokazuje i pára vycházející z úst.

Do jedné ruky beru sazeč, do druhé svazek stromků a pouštím se do práce. „Nejprve uděláte sazečem díru do země. Musí být dostatečně velká, aby se do ní vešly kořeny. Pak je tam vložíte a zahrnete hlínou. Když lehce zataháte za stromek, tak zjistíte, zda drží v zemi,“ vysvětluje hajný společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice Tomáš Macko, který má na starost lesy kolem Srubce a Lišova. Zároveň dodává, že se může použít ještě sekeromotyka. S ní je to ale náročnější a začátečníkům ji nedoporučuje. Než se stromek může vysadit, musí ještě čtyři roky růst v lesní školce. Tak je to například u smrků. Než je pak zralý pro těžbu, je podle hajného ideální, aby v lese stál 100 let. „Pokud někdo říká, že rostou pomalu, můžete se podívat na tento přírůstek za jeden rok. Vidíme, že vyrostl o poměrně velký kus, “ ukazuje na špičku, která měří několik desítek centimetrů.

Celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě