27.7.2011
Demokracie nemá být anarchií
Jelikož žiji ve městě, které občas bývá nazýváno vstupní bránou Šumavy, vcelku s velkým zájmem sleduji dění okolo šumavské Modravy. Na Modravu a do jejího okolí občas jezdím v létě na cyklo výlety a v zimě na běžky. Celá ta oblast je krásná svojí přírodou, a proto mám pocit, že nejsou třeba žádné další taháky na turisty v podobě jedinců připoutaných ke stromům.
Nedivím se občanům Modravy, že nejsou nadšeni s tzv. ekologů a že snad chtějí i uspořádat jakýsi pochod k místům, kde se připoutávají ke stromům lidé, kterým nevoní fakt, že by měl člověk svojí činností zabránit poškození krásného místa tím malým broučkem lýkožroutem. Já nejsem žádný přírodovědec a nedělám si ambice, že jím kdy budu. Nicméně logicky se nechci dívat na velké plochy zničených lesů, a proto souhlasím s tím, že by se mělo tomuto poškození zabránit. Jak jsem řekl, Šumavu znám, rád na ní jezdím a velmi nepříjemně mne překvapily letecké snímky šumavských lesů zničených kůrovcem. Proto mám za to, že má-li se zabránit zničení dalších lesů na Šumavě, pak to musí být učiněno ráznými a rychlými činy.
Hnutí Duha a její přiznivce vůbec neodsuzuji, mají právo na svůj názor, stejně tak jako každý z nás. Jde mi o to, jakými prostředky tento svůj názor toto hnutí a jeho sympatizanté vyjadřují. Opravdu nevidím smysl v přivazování se ke stromům a bránění jejich pokácení. Demokracie není a nemá být anarchií a jestliže žijeme (nebo by jsme jednou chtěli žít) v právním státě, musíme se naučit respektovat rozhodnutí správního orgánu určitého území i soudu a jiných institucí. Neznamená to, že proti tomuto rozhodnutí nemohou protestovat, ale ať to dělají tím, že budou zodpovědným orgánům předkládat argumenty podporující jejich tvrzení.
Dovolím si podotknout, že v celé záležitosti vidím problém ještě trochu hlubší, než nám skýtají obrázky stromových mučedníků z šumavských lesů. Mám pocit, jakoby si tito "ekologové" mysleli, že pro své vlastní názory mohou omezovat bytí jiných lidí, ztěžovat jim práci a jinak házet klacky pod nohy. Jakoby si nebyli vědomi, že jejich svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč ztěžují práci dřevorubcům (kteří stejně dělají svojí práci - oni přeci o pokácení nerozhodli), proč tam musí jezdit kvůli nim policisté, kteří třeba ve stejný okamžik mohou chybět na místě, kde by byli daleko potřebnější. Kolik nás pak asi takovéto jejich protesty stojí? Chápu, že ve světle miliard jsou to drobné, ale šetřit musíme začít od maličkostí. A nebo pak takovéto výjezdy policistů nechat těm lidem tvrdě zaplatit - jistě tuto finanční oběť tito "ekologové" rádí položí na oltář boje za jejich svatou věc.
Příroda je jistě darem, který je třeba chránit a opečovávat. Nicméně přírodu vždy člověk utvářel svojí činností k obrazu svému tím, jak se postupně vyvíjela lidská civilizace a její potřeby. To je totiž další podstatná věc, která je zastoupena nynějším sporem mezi vedením NP Šumava a "ekology". Dnes je to tato záležitost, jindy zase vedou "ekologové" boj proti jaderné energii, tu zase boj proti stavbě dálnice. Civilizace a její vývoj se ale zastavit nedá, to by nesměli být lidé lidmi.