ROSTISLAV HÁNYŠ
Jako vhodný způsob, jak lépe ochránit jesenickou přírodu, vidí renomovaní přírodovědci vznik Národního parku Jeseníky. Ministerstvo životního prostředí ale s jeho vyhlašováním nespěchá.
JESENÍKY Přírodu v Jeseníkách je třeba lépe chránit, jinak nebude možné hory výrazně ozdravit. Dosavadní ochrana jejich nejcennějších partií není dostatečná. Vyplývá to z vyjádření renomovaných přírodovědců, kteří se trvale zabývají výzkumem jesenické přírody.
„Kvalita jesenické přírody je ohrožena v důsledku závažných ekologických problémů. Celkově dochází k vážnému úbytku druhové pestrosti a krajinných prvků typických pro Jeseníky. Ukazuje se, že ochrana přírody Jeseníku formou chráněné krajinné oblasti nemůže při limitovaném počtu pracovníků zajistit odpovídající ochranu území,” sdělil vedoucí Katedry zoologie Univerzity Palackého Olomouc Stanislav Bureš.
Více než dvě desítky předních odborníků podpořily myšlenku vyhlásit v nejcennější centrální části Jeseníků národní park. Od začátku debaty je to vůbec poprvé, kdy se experti na výzkum a ochranu přírody v tak velkém počtu k myšlence Národního parku Jeseníky přihlásili. Podobně jako Bureš se vyjadřují více jak dvě desítky odborníků z vysokých škol, Akademie věd České republiky a dalších institucí. Předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík spolu s dalšími osobnostmi debatu o národním parku před časem rozpoutal. Odborné stanovisko od tolika expertů má podle něj velkou váhu. „Dosud jsme se pohybovali hlavně na úrovni veřejné iniciativy. Tím, že vznik Národního parku podpořili svým odborným stanoviskem také nezávislí experti na jesenickou přírodu, dostává se vše na mnohem vyšší úroveň,” vyzvedl Bačík.
Podle přírodovědců vadí horám rozrůstající se kleč, která se za třicet let rozrostla o více jak šedesát procent. „Výsledkem je vytlačování unikátních rostlinných společenstev v prostoru jedinečného arkto-alpinského pásma a přímé ohrožení vzácných druhů,” míní signatáři. Považují za nutné také mnohem rychleji vrátit do Jeseníků ve větším počtu listnaté stromy a horské smrky místo trvale vysazovaných smrků, které sem nepatří. Podle Bačíka neznamená národní park jen lepší ochranu přírody, ale i desítky pracovních míst jak na správě parku, tak v cestovním ruchu. „Navíc národní park je evropsky uznávanou značkou, takže zatraktivní Jeseníky i pro zahraniční turisty,” doplnil Bačík.
Zatímco příznivci poukazují na nutnost co nejrychlejšího vzniku národního parku, někteří starostové obcí v Jeseníkách nebo například lesníci s vyhlášením přísnější ochrany vzácných partií hor nesouhlasí. „Respektuji názor odborníků, nicméně aplikovat ho do života místních obyvatel mi přijde jako experiment, který si nemůžeme dovolit s odvoláním na problémy v jiných, už vyhlášených národních parcích v republice,” řekl třeba Ondřej Holub, starosta Malé Morávky a odpůrce vzniku NP Jeseníky.
Jako přínos nevidí ani možná nová pracovní místa. Zcela jistě by podle něj byla závislá na státním rozpočtu, což je špatně. Obec podle něj dnes už má rozvinutý turistický ruch, jenž je životaschopný bez dotací.
FAKTA Národní park Jeseníky
* Vzácná příroda Jeseníků je jednou z mála v Česku, která má šanci stát se součástí národního parku. Navržené území parku zahrnuje nejvzácnější partie Jeseníků, oblast o rozloze asi 25 procent plochy CHKO Jeseníky mimo obydlená místa. Měl by zahrnovat hlavně centrální části Hrubého Jeseníku, od rašeliniště Skřítek přes hlavní hřebeny a masivy až po Obří skály na jesenické straně. * S myšlenkou vzniku parku přišli před časem iniciátoři petice za jeho vyhlášení. Petice za rok a pár měsíců získala přes 15 tisíc podpisů. Silný je ale i odpor vůči parku. Debatu o tom, zda zahájit přípravy na vznik parku, či ne, vede i pracovní skupina na ministerstvu životního prostředí. * Informace o parku jsou na webu www.npjeseniky.info