Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) by se měli zasadit o to, aby Lesy ČR přestaly prodělávat na prodeji dřeva.
K provedení forenzního auditu ve státním podniku vládu ve čtvrtek opětovně vyzval stínový šéf rezortu zemědělství a 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek
"Ukazuje se, že ve vedení Lesů ČR je vážný systémový problém. ČSSD klade základní otázky. Kam se ztrácejí peníze z prodeje dřeva Lesů ČR? Kde jsou?" ptal se Hašek poté, co koalice zamítla program mimořádné schůze právě k tématu hospodaření státních lesů. Připomněl přitom, že stávající ředitel podniku Svatopluk Sýkora oznámil, že Lesy ČR na prodeji dřeva prodělávají miliardu ročně.
"Jde o to, jestli Petr Nečas najde odvahu a řízne do vředu jménem hospodaření Lesů ČR. Pokud ji najde, bude v této věci mít plnou podporu ČSSD," uvedl 1. místopředseda sociálních demokratů. "Věřím, že se premiér jasně vyjádří k požadavku ČSSD na provedení forenzního auditu," dodal Hašek.
Stínový šéf rezortu zemědělství zmínil Nečasovu kritiku takzvané Dřevěné knihy, která je základním dokumentem pro těžbu dřeva ve státních lesích a kterou připravil odvolaný šéf ministerstva Ivan Fuksa (ODS).
Hašek dodal, že problémů Lesů ČR je celá řada. Jmenoval přitom například netransparentní nákupy IT techniky, automobilů nebo diskutabilní propagační kampaně. "Dámy a pánové, opravdu je nutné občanům vysvětlovat, že v lese rostou stromy a jahody? Já si myslím, že ne?" uvedl 1. místopředseda ČSSD.
Vylepšené hospodaření státních lesů podle Haška může vládě zajistit víc peněz například na penze nebo na platy lékařů. Stínový ministr zemědělství pak vyjádřil zarmoucení nad tím, že vládní koalice nedala mimořádné schůzi věnované hospodaření Lesů ČR šanci a zamítla její program.
ČSSD neuspěla mezi poslanci ani s návrhem na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k armádním akvizicím. "Jsme přesvědčeni, že parlamentní vyšetřovací komise by pomohla vyřešit celou řadu kauz," zmínil stínový ministr obrany a volební manažer ČSSD Jan Hamáček s poukazem na netransparentní armádní zakázky především z dob vlády Mirka Topolánka (ODS).
"Problém letadel CASA slouží jako učebnicový příklad špatného, netransparentního nákupu ministerstva obrany," konstatoval Hamáček a doplnil: "Armáda koupila letouny, které nejsou ani po několika měsících schopné řádného provozu. Museli jsme přehodnotit některé své závazky vůči spojencům."
Hamáček by podle svých slov očekával, bude v zájmu ministra obrany, vlády a celé koalice, aby se problémy vojenských nákupů vyřešily. Smířlivě pak dodal, že situace směrem do budoucna už vypadá díky změnám prosazeným stávajícím šéfem rezortu Alexandrem Vondrou (ODS) pozitivněji. Za minulostí ale podle svého stínového protějšku udělal tlustou čáru, což je špatně.