logo Silvarium tisk
Energie a distribuce
/ex/

Nová vláda České republiky na svém jednání 11. srpna projednala bod č. 15 „Vyhodnocení Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2009.” Předložili ho ministři průmyslu a obchodu a životního prostředí ČR.

Některá ekologická sdružení (konkr. Calla a Hnutí DUHA) však nejsou spokojena s plánem na podporu zelené energetiky, jenž mj. počítá s pokrytím více než 13 % české spotřeby energie z OZE. Kritizují, že v něm chybí konkrétní opatření, která by umožnila, že se to opravdu stane. Návrh hlavně neobsahuje nový zákon o podpoře výroby tepla z OZE – tedy levných projektů, jako jsou výtopny na biomasu, nebo ohřívání vody solárními kolektory. Vláda by tak podle jejich názoru snížila dovoz zemního plynu a rozhýbala nová odvětví v domácím průmyslu i na venkově.

Ekologické iniciativy upozorňují, že ČR má více možností k výrobě zelené elektřiny. Pokud se (spolu s novým zákonem o podporovaných zdrojích energie) stanoví roční stropy pro megawatty z jednotlivých technologií, ve výsledku to podle jejich mínění stopne všechny (špatné i dobré) projekty solárních, nebo malých vodních elektráren. Neuspokojuje je ani fakt, že se počítá s větší výrobou energie ze dřeva vykáceného v lesích, která už je na hranici možností, a naopak jen s malým využitím ladem ležící zemědělské půdy k pěstování energetických plodin. Namísto kogenerace (efektivního využití paliva k výrobě elektřiny a tepla zároveň) hodlá resort energetické plodiny ze zemědělství i dřevo z lesů nasměrovat do méně výhodného použití v elektrárnách. Namísto cíleného energetického využití kuchyňského odpadu, listí nebo trávy v bioplynových stanicích navrhuje, aby byly spalovány ve spalovnách odpadu společně s kvalitními, recyklovatelnými surovinami.

Podle ekologů chybí jakákoli opatření, která by zajistila přípravu elektrických sítí na přibývání OZE a budování tzv. chytrých sítí. Nijak se podle nich neřeší překážky, které investicím do OZE staví úřady (především ministerstvo průmyslu a obchodu), ČEPS, či distribuční společnosti.
Národní akční plán vznikl proto, aby ČR splnila dohodu o nastartování investic do zelené energetiky. Ekologické organizace letos představily vlastní koncepci „Chytrá energie”, jak mohou zelené inovace a nová odvětví do roku 2050 proměnit českou energetiku. Pokud se jejich návrh uskuteční, pak by kupř. český dovoz ropy a zemního plynu klesl na polovinu a exhalace oxidu uhličitého byly o 88 % menší.

Edvard Sequens ze sdružení Calla v této souvislosti připomněl, že „ve využití slunečního tepla na jednoho člověka jsme sotva na čtvrtině průměru EU a biomasy pro teplo využíváme sedmkrát méně než sousední Rakousko. Přitom existuje řada dobrých důvodů, proč podporovat rychlý nárůst počtu solárních systémů, kotlů i větších výtopen na biomasu, případně bioplynu k vytápění. Chce to ale dlouhodobý systém a ten v Národním akčním plánu chybí.”

Podle Martina Sedláka z Hnutí DUHA: „Program opravdu počítá s růstem čisté energetiky. Chybí v něm ale opatření, která by umožnila, aby plány nezůstaly jen na papíře. Politici by se měli přestat obnovitelných zdrojů bát a konečně jim uvolnit cestu k podstatnému růstu. Pak může vzniknout nové odvětví, které dá práci českým inženýrům i dělníkům, a snížíme dovoz zemního plynu. Plán na příštích 10 let rozhodne, zda se této příležitosti chytíme, nebo zůstaneme skanzenem Evropy.”

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě