logo Silvarium tisk

Jan HRUBEŠ, moderátor

Na území Národního parku Šumava se letos vytěžilo míň kůrovcem napadených stromů než v loňském roce. Podle vedení správy parku je to díky jejich včasnému zásahu na přelomu května a června. Kritici ale tvrdí, že za vším stojí studené a vlhké léto, které rojení kůrovce buď úplně zastavilo, nebo razantně zpomalilo.

Jan DVOŘÁK, redaktor

O více než 20 procent méně vytěžených stromů v porovnání s loňským rokem teď vykazuje Správa Národního parku Šumava. Přitom ještě v červnu tomu bylo přesně naopak. Tehdy podle vedení národního parku kůrovcová kalamita posledních 4 let přesáhla známou kůrovcovou kalamitu z konce osmnáctého století. Začalo se mluvit o tom, že Šumava je letos dějištěm kůrovcové kalamity tisíciletí. Od poloviny července ale těžby začaly klesat.

Pavel PECHOUŠEK, mluvčí Správy Národního parku Šumava

Zatímco loni bylo k dnešnímu dni vyznačeno nebo asanováno 273 tisíc kubíků kůrovcem napadených stromů, letos je to pouze 203 tisíc kubíků.

Jiří MÁNEK, náměstek ředitele Národního parku Šumava

Díky tomu, že zejména v tom jarním období, to znamená v období května a června, kdy jsme zasáhli proti kůrovci velmi včas, tak došlo k tomu, že jsme snížili množství kůrovce pro to letní rojení.

Jan DVOŘÁK, redaktor

Loňský šéf kalamitního štábu Národního parku Šumava Petr Ješátko ale tvrdí, že vedení národního parku se o současný stav zasloužilo jen minimálně.

Petr JEŠÁTKO, bývalý vedoucí kalamitního štábu NP Šumava v roce 2010

Po letošním létu, který bylo nejchladnější za 11 let, se dalo očekávat, že poklesne, protože kůrovce ovlivní zhruba ze 70 procent počasí, no, a kdyby dali dostatečnej počet obrannejch opatření, tak možná byli na polovičním počtu.

Jan DVOŘÁK, redaktor

Obranných opatření, tedy lapačů a lapáků, ale prý bylo v lesích národního parku dostatek.

Petr KAHUDA, provozní oddělení Národního parku Šumava

Nelze to všechno svádět jenom na přírodní faktory, i když ten stav samozřejmě do určité míry ovlivňují, ale především jsou to podle správy národního parku lidská rozhodnutí.

Jan DVOŘÁK, redaktor

Přestože se kůrovcem napadené stromy zpracovávají dál, vedení národního parku nepředpokládá, že by se letos vytěžilo více než 300 tisíc kubíků. Jan Dvořák, Česká televize, Šumava.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě