11.8.2011
Studio 6 05:59
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Co bude s Brdy? Odpověď na tuto otázku možná zpřesní právě dnešní den. Ministr obrany Alexandr Vondra se sejde se starosty obcí, jejichž území sousedí s nynějším vojenským újezdem.
Jolka KRÁSNÁ, moderátorka
Připomeňme, že právě ministerstvo obrany na jaře oznámilo, že armáda chce do roku 2015 Brdy opustit. No a když jsme zmínili ministra obrany Alexandra Vondru, právě ten je teď hostem Tématu dne. Pane ministře, dobré ráno.
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
Hezké dobré ráno přeji.
Jolka KRÁSNÁ, moderátorka
V tuto chvíli už víme, že armáda chce Brdy opustit. Že by se to mělo stát do roku 2015. Ten termín je stále platný?
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
Je to platný jako nejzazší termín. Samozřejmě, pokud bychom to zvládli o něco dříve, tak to rádi učiníme dříve, ale do roku 2015.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Tak zmiňme, prosím, ten harmonogram, zkusme to trochu upřesnit. Kdy by ten proces konce vojenského újezdu Brdy mohl odstartovat, jaké další významné mezníky a kdy tam vidíte?
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
Ten proces již odstartován je. My nyní vedeme dialog s místními samosprávami, s kraji, samozřejmě spolupracujeme také s ministerstvem životního prostředí, s ministerstvem vnitra, protože je to komplexní záležitost, kdy je nutno ošetřit ochranu životního prostředí, administrativní záležitosti, samozřejmě elementární očistu toho prostoru a další náležitosti. Čili já předpokládám, že na základě těchto konzultací my předložíme materiál k nějakému rozhodnutí do vlády ještě v letošním roce a pak budeme připravovat novelu zákona, protože to můžeme učinit samozřejmě pouze zákonem, hranice vojenských újezdů jsou určeny zákonem.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
No a právě to usnesení vlády hejtmani Plzeňského a Středočeského kraje a taky starostové požadují, říkají, že do té doby, kdy nebudou mít řekněme nic konkrétního v ruce, tak nemůžou ani vzájemně jednat o budoucí podobě toho prostoru. Vy jste řekl ještě v letošním roce, můžete to, prosím, ještě trochu upřesnit? Kdy přesně by vláda mohla na stůl dostat tedy konec vojenského újezdu a kdy by mohl začít parlament jednat o tom příslušném zákonu?
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
Tak vláda to dostane na stůl do konce letošního roku. A pak ta příprava té legislativní normy zabere, bych řekl, ten příští rok s tím, že tady máme ten nejzazší horizont, kdy my si představujeme schválení toho zákona do toho roku 2014 tak, aby v roce 2015 mohl být vojenský újezd Brdy kompletně uvolněn a pokud jste říkal o starostech, tak oni samozřejmě s námi komunikují, nic není tak horké, jak se uvaří. Dneska máme schůzku a pokud já mám správnou informaci, tak jak z Plzeňského, tak Středočeského kraje se snad s výjimkou jednoho účastní všichni.
Jolka KRÁSNÁ, moderátorka
Pojďme teď trošku zmínit určitý spor mezi Plzeňským krajem a Středočeským krajem. Zatímco Plzeňský kraj požaduje návrat k původním katastrálním územím před zřízením vojenského újezdu, tedy v podstatě katastrální rozdělení brdského újezdu, Středočeský kraj je pro zachování celého prostoru jako nedělitelného území. Ke které z těch dvou variant se kloníte vy? Která má větší logiku nebo opodstatnění?
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
Máte pravdu. Jsou tu ony dvě varianty. Ono je to způsobeno také tím, že vojenský újezd Brdy vznikal ještě za první republiky, když před druhou světovou válkou Československo potřebovalo větší prostor pro výcvik svého dělostřelectva, protože tehdejší vojenský prostor Mladá na to nestačil a ty ostatní prostory jako Libavá, Doupovské hory nebo Boletice ještě neexistovaly, ty byly zřízeny až po druhé světové válce. Tak je pravdou, že vedení těch katastrů za první republiky kopírovalo v zásadě rozvodí mezi tím, co je dneska Plzeňský kraj na straně jedné a Středočeský kraj na straně druhé. Zatímco když bylo před několika lety, 2004 tuším, uděláno to nové administrativní členění na jednotlivé kraje, tak administrativně, i když správu tam vykonává na území vojenského újezda stát, tedy ministerstvo obrany, tak administrativně byl přičleněn ke Středočeskému kraji. Jsou to dvě varianty. Já, je to samozřejmě věc diskusí. Proto koneckonců ten dialog vedeme, aby nebylo nic jaksi o nich bez nich. Pokud se ptáte na můj osobní názor, já si myslím, že ten návrat před období totality v tomto smyslu, který kopíruje to rozvodí, má určitý logický smysl, protože vojenský újezd Brdy je důležitý z hlediska ochrany vodních zdrojů. Je to vlastně zásobárna vody pro celé okolí a z tohoto hlediska já ty požadavky starostů poměrně dobře chápu, nebo jim rozumím.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Starostové brdských obcí požadují také to, aby armáda vyčistila celé území vojenského prostoru od munice. Má na to v tuto chvíli armáda peníze? Pokud jsem vás správně poslouchal, vy jste zmínil pouze, řekněme, elementární očistu, což zřejmě není asi úplně ta představa starostů.
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
My jeden z těch důvodů, proč my jsme se rozhodli opustit vojenský újezd Brdy je ten, že využitelnost tohoto vojenského újezda je zdaleka nejmenší ze všech. To znamená armáda tam využívá, nebo využívala v posledních desetiletích, řekněme, o něco více než 10 % plochy tohoto újezda. Zatímco ten zbytek je v zásadě příroda, kde výcvik neprobíhal. My samozřejmě uděláme v prvé řadě podrobný pyrotechnický průzkum celého území. Tomu se budeme věnovat v té první fázi a na základě toho, pak se rozhodne přesně o tom způsobu očisty. Budeme starostům také demonstrovat určitý model, jak to činí třeba ve Spolkové republice Německo, kde některá ta území, třeba dopadové plochy, chceme vyhlásit jako přírodní rezervace poměrně přísné, protože ono v důsledku těch dopadových ploch je tam poměrně vzácná květena a tou absolutní pyrotechnickou očistou by samozřejmě, bychom zničili tuto vzácnou floru a to si myslím, že určitě nikdo nebude chtít a dá se to samozřejmě také řešit zabezpečením prostor. Prostě někam ten přístup bude volný, někde bude velice kontrolovaný.
Jolka KRÁSNÁ, moderátorka
Vy osobně podpoříte na vládě zřízení chráněné krajinné oblasti na území vojenského újezdu, právě jak požadují hejtmani a starostové?
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
Tak starostové mají obavy, aspoň podle toho, co říkají, aby se brdský prostor nestal nějakým velkým nástupištěm třeba pro developery a v tomto já s nimi naprosto soucítím. Je to krásná, v mnoha případech nedotčená příroda. Asi je důležité jako rekreační zázemí pro velkou část Čech, tak to uchovat. Čili my na ministerstvu obrany si myslíme, že to bude vyžadovat určitý stupeň ochrany přírody. Není to samozřejmě na to tam vyhlásit národní park, protože ty lesy mají od samého počátku hospodářskou povahu. Nicméně vyhlášení chráněné krajinné oblasti by v tomto smyslu z našeho pohledu dávalo smysl.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
A ještě poslední věc, pane ministře, prosíme jenom o stručnou odpověď. Ještě k tomu vyčištění toho území od munice. Starostové odhadují, že by to mohlo trvat 15-20 let. Co říkáte tomu odhadu?
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
Já si myslím, že skutečně tady dáme nějaký podrobný, podrobnou představu až poté, co bude proveden ten důkladný pyrotechnický průzkum.
Jolka KRÁSNÁ, moderátorka
Ministr obrany Alexandr Vondra. Pane ministře, děkujeme za rozhovor, za váš čas. Na shledanou.
Alexandr VONDRA, ministr obrany /ODS/
Na shledanou.