Zpravodajství
Martin Singr
Afrika jako nejlidnatější kontinent zaznamenává rekordní kácení lesů, tempo likvidace je jedno z nejrychlejších na světě.
Nigérie je domovem pro 4 715 různých rostlinných druhů a více než 550 druhů hnízdících ptáků a savců, což z ní dělá jedno z ekologicky nejživějších míst na planetě, uvádí World Resources Institute. Podle Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství vymýtila Nigérie mezi roky 1990 až 2005 průměrně téměř 410 000 hektarů lesa. Každý rok mizí necelá 4 % z celkové plochy deštných pralesů v zemi a je těžké zajistit útočiště pro unikátní druhy. Charitativní organizace Cercopan se snaží zvýšit povědomí o alternativních způsobech využití deštných pralesů.
Odigha Odigha, lesní aktivista a předseda Cross River State Forestry Commission z jihovýchodní části Nigérie řekl pro CNN: „Míra odlesňování v Nigérii je docela děsivá. Co zbývá, je méně než deset procent z celé země.” Pokud bude tento trend pokračovat, za šest až deset let tu žádný les nebude."
Tunde Morakinyo z organizace Cercopan pracující ve státě Cross River viní z této situace vzrůstající populaci. „Nigérie má obrovský počet obyvatel – druhou nejvyšší hustotu obyvatelstva v Africe po Rwandě. Takže deštné pralesy jsou pod masivním tlakem,” řekl CNN Morakinyo.
„Dalším problémem je, že hlavní prioritou nigerijské vlády je ropa, lesní hospodářství není dostatečně financováno,” řekl Morakinyo a zároveň souhlasí s Odighou, že těžba dřeva a zemědělství jsou hlavní hrozby pro biologickou rozmanitost. „Mnoho lidí živí lov a obrovská poptávka po masu a dalších lesních produktech,” řekl Morakinyo. Pokud budou lesy vykáceny, vymizí nejen místní flora, ale také fauna.
Podle článku „Battling to preserve Nigeria's rainforest” zveřejněném 2. 9. 2010 na CNN.