MARKÉTA CHALOUPSKÁ
PRAHA Česko má zřejmě zaděláno na pořádný malér.
Padesát jedna zahraničních dělníků, kteří údajně sázeli stromky za nelidských podmínek v lese a nakonec ani nedostali zaplaceno, pracovalo ve státních lesích. Tedy na území, které spravuje státní podnik Lesy ČR a Krkonošský národní park (KRNAP).
Ani jedna ze státních organizací si chybu nepřipouští. Podnik Lesy ČR dokonce dává od celé kauzy ruce pryč, KRNAP alespoň slíbil celou věc prošetřit.
Jak již LN informovaly, spletitý případ nyní rozmotává protimafiánský útvar a pražská hospodářská kriminálka. Dělníci z Vietnamu, Rumunska a Slovenska tvrdí, že sázeli stromky v lese až dvanáct hodin denně a nedostali za to řádný plat. Kromě toho - alespoň podle výpovědí - často bydleli namačkáni jeden na druhého v maličkých pokojích. Podle advokáta dělníků Matouše Jíry se zástupci společnosti Affumicata, která si je najala, dopustili podvodu, obchodování s lidmi a účasti na zločinném spolčení. „Zneužili tísně poškozených, a za použití lstí a uvedení v omyl je najali a zlákali k práci,” míní Jíra.
Lesy ČR se od kauzy distancují. Zdůvodňují to tím, že si nikdy přímo zahraniční pracovníky nenajaly a případnou odpovědnost tedy nese firma, pro kterou pracovali. Tedy společnost Affumicata, která pak pracovní sílu dodala lesnické společnosti Less. Ta zakázky na práci v lese vyhrála v tendrech, které vypsal právě KRNAP a Lesy ČR, Vzájemnými vazbami se společnosti ani netají. „Lesnická společnost Less je dlouholetým smluvním partnerem LČR,” potvrdil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Za nic nemůžeme, ale posvítíme si na to
Zástupci Krkonošského národní parku slibují, že se na případ podívají. „Činíme kroky, které nám mají tyto skutečnosti potvrdit, či vyvrátit. Zároveň celou situaci konzultujeme se svými právníky, kteří připravují právní rozbor, zda by taková situace, na jakou upozorňujete, nebyla porušením smluvních podmínek,” uvedl Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku.
Mluvčí gigantu Lesy ČR Zbyněk Boublík LN pouze sdělil, že „případnou trestně právní odpovědnost mohou posoudit pouze orgány činné v trestním řízení a Lesům ČR nepřísluší takové řízení jakkoli hodnotit”.
Je to průšvih
Šéf holdingu Less Jan Mičánek přiznal, že jde o průšvih, ale osobní odpovědnost odmítl. „Vím o tom, že okolo toho byl průšvih. Starali se o to ale kolegové, kteří řídí společnost Less Forest (dceřiná společnost Less, pozn. red.),” bránil se Mičánek.
Ředitel Less Forest Tomáš Zmeškal nebyl o nic sdílnější. Paradoxně podle něj za všechno může Evropská unie. „Je to hrůznost EU. Ta financuje program, který má odhalovat trestnou činnost související s nelegálním zaměstnáváním a obchod s lidmi. To pak otevírá prostor, aby si vydělali advokáti,” míní Zmeškal. „Inkasují peníze z těchto dotací za každé trestní oznámení,” dodal. Samotní zástupci firmy Affumicata tvrdí, že dělníkům nezaplatili z jednoho prostého důvodu. Jejich výkon byl natolik katastrofální, že si často nevydělali ani na pokrytí nákladů na ubytování.