logo Silvarium tisk

„Nejprve stromy oslabí sucho, potom václavka a teprve pak přichází na řadu kůrovec,“ objasňuje šéf Biskupských lesů Libor Konvičný.

Z velké části holý vrchol Ondřejníku je jedním z mement kůrovcové kalamity v Beskydech. „Jen kůrovce ale z toho vinit nemůžeme, stejně jako nemůžeme vytýkat lesníkům smrkové monokultury,“ říká šéf Biskupských lesů Libor Konvičný. Jeho organizace se stará o lesy v majetku ostravskoopavské diecéze. S 25 tisíci hektary jde po státu a olomouckém arcibiskupství o třetího největšího vlastníka lesů v České republice.

Můžete přiblížit, kde přesně Biskupské lesy hospodaří?

Naše majetky jsou jednak v Beskydech, kde je zhruba 17,5 tisíce hektaru. Zbytek – téměř 7 tisíc hektarů – je v Jeseníkách. V Beskydech jde o moravskou stranu od Bílého kříže po Bumbálku a hranici se Slovenskem, která vede po hranici se Zlínským krajem až na Velký Javorník. Potom je to část s hukvaldskou oborou a přilehlými Palkovickými hůrkami v okolí. V Jeseníkách se táhne naše území od Pradědu až po Heřmanovice a hranici se Zlatými Horami. Máme ve správě i tisíc hektarů farních lesů různě roztroušených po území celé naší diecéze.

Celý rozhovor najdete v týdeníku 5plus2

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě