Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nově na jednom místě poskytuje informace se vztahem k živé přírodě. Na webu info.chmi.cz/bio se zájemci dozvědí o aktivitě klíšťat, kůrovce a nově také o aktivitě komárů. Dostupné zde jsou také informace pro alergiky o rozšíření pylů, o rychlosti vývoje vegetace ve vztahu k počasí a o pocitových teplotách. ČTK to dnes oznámila vedoucí tiskového a informačního oddělení ČHMÚ Monika Hrubalová.
Web spolu s aktuální situací zobrazenou v mapě České republiky nabízí také předpovědi na následující dva dny. „Nové biometeorologické výstupy jsou aktualizovány denně a mapy jsou zpracovány ve vyšším prostorovém rozlišení,“ uvedl vedoucí Oddělení biometeorologických informací ČHMÚ Praha Martin Možný.
Pro alergiky jsou aktuálně zásadní informace o pylech v ovzduší. „Pylová sezona je již v plném proudu, v těchto dnech kvetou zejména javory, jasany, habry a pozvolna začíná kvést i bříza,“ podotkla Lenka Hájková z Oddělení biometeorologických informací ČHMÚ Praha. Další mapka ukazuje, že aktuální vývoj vegetace je na většině území ČR velmi opožděný.
„Informace o aktivitě komárů budou důležité zejména v létě,“ uvedla Hrubalová. Pocitová teplota vzduchu odráží společné účinky rychlosti větru, teploty a vlhkosti vzduchu. Pokrývá spektrum od pocitu tepla až po pocit chladu, uvádí web.
Všechny informace na novém webu byly s výjimkou aktivity komárů dosud dostupné na internetových stránkách ČHMÚ, k některým ale bylo nutné se proklikat.
ČTK