HANA RAISKUBOVÁ
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přijel včera do Lednice podiskutovat se zástupci obcí a podnikatelů o chystaném záměru vyhlášení CHKO Soutok. Slíbil, že bez jejich podpory k tomu nedojde.
LEDNICE Nepříjemné poznámky na adresu ministerských úředníků i ochránců přírody padaly při včerejší diskusi z úst zástupců obcí, měst a podnikatelů v lednickém My Hotelu.
Na jeho půdu přijel totiž při své cestě na Moravu vyslechnout kritické připomínky protistrany k chystanému záměru vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast Soutok ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Ten ale stejně jako jeho náměstek Tomáš Tesař včera přítomné ujistil, že „na sílu” a proti dlouhodobému odporu obcí a měst na Břeclavsku CHKO v unikátní přírodní oblasti na soutoku řek Dyje a Moravy vyhlášena nebude. „Nikdo nemá zájem o plošné vyhlášení Chráněné krajinné oblasti. Lidé se toho bojí, a pokud k tomu dojde, bude to krok proti nám. Nesouhlasí s tím totiž devětadevadesát procent obyvatel, včetně starostů. Vaše ochrana není to pravé ořechové. Přesvědčuje nás o tom i to, co se děje na Pálavě,” vzkázal nekompromisně jejich stanovisko úředníkům i ochranářům předseda občanského sdružení Soutok a zastupitel Lanžhota Antonín Hostina.
Bouří se i Břeclav
S plošným vyhlášením CHKO nesouhlasí ani místostarosta Břeclavi Luboš Krátký. „Byl by to obrovský rozsah území. Město to svírá a nemáme se už kam rozvinout,” brání se zástupce Břeclavi dalším omezením, která by z vyhlášení vyplynula. Nesouhlasí ani v Hlohovci, obci ležící uprostřed Lednickovaltického areálu, proti je Moravská Nová Ves či Bulhary. „Pak už bude úředník rozhodovat i o tom, jakou barvu střechy si kdo může dát,” bojí se zástupci obcí.
Ještě naštvanější jsou ale tamní podnikatelé. „To, co se děje, je přímo šikanování. Mám velké problémy s lidmi, kteří zajišťují v tomto státě ochranu přírody, a je spousta věcí, které by v této souvislosti měla řešit policie. Ti lidé nemají žádnou zodpovědnost, protože se peníze nenaučili vydělávat, jen je bezhlavě a zbytečně utrácet,” vpálil včera ministrovi valtický podnikatel František Fabičovic. Ten vlastní pět set padesát hektarů půdy v pásmu, kde by měla být CHKO vyhlášena. Investoval do ní už čtyřicet milionů korun. O ochranu přírody se prý dokáže postarat sám a za své.
„Jsou-li pochybnosti, podejte trestní oznámení a předejte nám potřebné dokumenty,” poradil ministr životního prostředí Chalupa.
Problém č. 2: bobr a kormorán
Větší či menší výhrady obcí připustil i ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky František Pelc. „Například úprava hranice CHKO v Moravské Nové Vsi je ale otázkou diskuse a je možná,” vzkázal lidem v obci.
Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař přesto znovu připomněl: „Administrativní proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok dosud vůbec nezačal. Vše je zatím pouze ve stadiu diskuse a debat. Neumím si představit, že by toto proběhlo bez podpory obcí a měst, jichž se vyhlášení týká,” zdůraznil.
Kromě razantních připomínek k vyhlášení Soutoku se v diskusi objevily i připomínky k nutnosti řešit na jihu Moravy přemnožené bobry a kormorány. „Toto je celoevropský problém,” připomněl ministr Chalupa.
Diskuse o vyhlášení CHKO v evropsky významné lokalitě plné vzácných druhů dřevin, lužních lesů, luk i chráněných živočichů se vede už řadu let. Oblasti soutoku Dyje s Moravou se také přezdívá Moravská Amazonie. Série předjednávání se zástupci místních samospráv započala už v roce 2008. Vyhlášení CHKO by znamenalo pro lidi žijící na chráněném území řadu komplikací, například při jakýchkoliv stavbách či stavebních úpravách.