Kateřina Březová
Budoucí název rozšířené chráněné krajinné oblasti by měl být Kokořínsko - Máchův kraj. A to zcela právem. Mácha tento kraj navštívil pěšky nejméně osmkrát a prostředí opuštěného Bezdězu, nekonečných lesů, skal a jezer se stalo základním krajinným rámcem jeho unikátní tvorby. Nekonečné borové lesy, pískovcové skály, rozlehlé rybníky a močály. Tato krajina mezi Bezdězem, Mimoní a Českou Lípou by se do dvou let měla stát součástí rozšířené Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Oblast mokřadů a skal měla být velkoplošně chráněna už v šedesátých letech. Plány na její ochranu ale padly se vstupem sovětských vojsk a s umístěním jejich posádek v okolí Ralska, Mimoně a Hradčan. Po roce 1990 snaha o ochranu tohoto území, zejména v souvislosti s odchodem sovětských vojsk vyústila v přípravu návrhu Národní přírodní rezervace Dokeské pískovce a mokřady. Návrh byl již kompletně připraven, včetně plánu péče, a bohužel díky administrativní náročnosti nebyl nakonec dotažen do konce. Nicméně taková snaha o ochranu tohoto území začíná již v době první republiky, kdy v roce 1933 zde byla vyhlášena některá menší chráněná území.
Tato oblast okolo Kumerského pohoří je doopravdy nebývalá. Bylo tam druhohorní moře, vápnité pískovce, červené pískovce, i klasické křemenné pískovce. A do tohoto druhohorního základu přicházejí třetihorní sopky, vytvářejí dlouhé čedičové žíly, které pak zvětrávají, vytváří hodně jílových minerálů a zároveň prokřemeňuje část těch pískovců, které jsou odolnější. Takže tam je další charakteristický prvek terénu: zdvižené kopce a vulkanity. Oblast je ojedinělá kombinací mokřadů a pískovcových skal.
Rozšířené chráněné území (povinnost z evropské legislativy) by mělo ochránit zbytky rašeliniště, které před vybudováním rybníka pokrývalo území celého Máchova jezera. Aktuální návrh zahrnuje území 139 čtverečních kilometrů.
Z těch nejvýraznějších krajinných celků zahrnuje kopce Malý a Velký Bezděz, velkou část vojenského výcvikového prostoru Ralsko, tedy bývalého vojenského výcvikového prostoru, takzvané Polomené hory, oblast nivy Ploučnice a Jestřebskou kotlinu.
I z jiných důvodů je dobré, aby hranice byla rozšířena. V současné době je zde problém s enormním nárůstem čtyřkolkařů a terénních motorek, které sem vjíždějí úplně nekontrolovatelně, nerespektují veškeré zákazy vjezdu, ani zvěř, takže je to úplná živelná pohroma.
V navrhovaném chráněném území bylo v posledních letech zjištěno přibližně 60 ohrožených druhů rostlin. Naprosto výjimečná je orchidea prstnatec český. Nevyskytuje se nikde jinde na světě. Roste pouze na rašeliništi Barónský rybník, který je součástí Jestřebských slatin.
Tato oblast je hnízdištěm dnes velmi vzácného bukače velkého, orla mořského, slavíka modráčka a jeřába popelavého. Dnes tady žije kolem 10-12 párů těchto noblesních ohrožených ptáků. Navrhovaná chráněná krajinná oblast by měla propojit řadu stávajících rezervací, především významných rybníků a močálů, pět evropsky významných lokalit Natura 2000 a Ptačí oblast Českolipsko dokeské pískovce a mokřady.
Historické osídlení (hrad Jestřebí) je vázáno pouze po obvodu nyní navrhované chráněné krajinné oblasti. Centrální část nebyla nikdy historicky osídlena. Bylo to způsobeno v podstatě nezajímavým prostorem z hlediska zemědělského využívání, protože zde převažují velmi suché písčité neúrodné půdy, kde les je v podstatě jedinou formou zajímavého hospodaření. I když v těch mokřinách
v minulosti bylo založeno několik velkých rybníků, které byly jedinou alternativou využívání té oblasti. Fenomén Velký rybník, alias Máchovo jezero (nejen) pro rekreaci je kouzelně složitý.
Odkazy:
http://www.kokorinsko.ochranaprirody.cz
http://www.mzp.cz/cz/news_CHKO_Kokorinsko_Machuv_kraj