6.9.2011
Život v česku - Domácí
Pavel Baroch
Aktuálně.cz získalo návrh nového zákona. Obce mají mít převahu ve výboru parku
Praha/Vimperk - Ministerstvo životního prostředí začalo podnikat kroky k tomu, aby posílilo vliv místních politiků na dění v Národním parku Šumava.
První návrh nového zákona, který mění organizaci správy parku, dává totiž zásadní pravomoci devítičlennému Společnému výboru národního parku Šumava. Kraje a obce v něm mají mít čtyři zástupce.
Výbor má například schvalovat nebo vydávat plán investic či návštěvní řád. Měl by také ministerstvu předkládat klíčový návrh plánu péče o národní park, tedy to, jak by se měla správa parku starat o šumavskou přírodu v jednotlivých zónách.
Kromě čtyř regionálních politiků by ve výboru měly mít po jednom zástupci ministerstvo životního prostředí a správa národního parku, dále by zde měli figurovat tři vysokoškolsky vzdělaní odborníci - zástupce Lesnické fakulty České zemědělské univerzity Praha, odborník z Fakulty životního prostředí z téhož ústavu a zástupce Akademie věd.
Za současné konstelace by tak ve výboru měli výraznou převahu zastánci radikálního přístupu k šumavskému kůrovci - kácení nebo používání chemických přípravků.
Rozhodování o státním majetku
Složení výboru a jeho kompetence kritizuje Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha. "Schválí si samozřejmě, co bude chtít," řekl Aktuálně.cz Bláha. Dodal, že výbor bude moci zablokovat přijetí některých klíčových dokumentů pro chod parku, pokud s jejich zněním nebude souhlasit.
Bláhovi se nezamlouvá ani tak výrazné posílení pravomocí místních politiků. "Budou rozhodovat o tisících hektarech pozemků, které patří státu," poznamenal Bláha.
Podle Bláhy platné zákony a předpisy na práva obcí myslí dostatečně. Obce mají zástupce v radě parku. A když se třeba objeví při projednávání důležitého dokumentu rozpor mezi parkem a šumavskými obcemi, řeší to ministerstvo životního prostředí, které to musí znovu probrat i se samosprávami.
Předsedovi stínové rady šumavského národního parku Jakubu Hruškovi, který se zároveň podílí na přípravě nového zákona, se nezamlouvá složení výboru. Nerozumí tomu, proč je u tří vysokoškolsky vzdělaných odborníků přesně vyjmenováno, odkud mají být.
"A proč by mezi nimi neměl být například zástupce Jihočeské univerzity?" řekl Aktuálně.cz Hruška. Právě Jihočeská univerzita se Šumavou hodně zabývá a řeší tam i různé vědecké projekty.
Je to teprve návrh, jednání pokračují
Podle náměstka ministra životního prostředí Tomáše Tesaře, do jehož kompetence příprava nového zákona o šumavském parku spadá, jde o pracovní verzi zákona, o níž se bude dále jednat. "Je to pracovní materiál," řekl Aktuálně.cz Tesař.
Aktuální podobu návrhu odmítl komentovat. "Nebylo by to korektní. Čím méně komentářů, tím větší šance, že se podaří najít shoda," konstatoval Tesař.
K chystanému zákonu se zatím nechce vyjadřovat ani Jiří Hůlka, předseda Sdružení šumavských obcí.
Obce do toho hodí vidle
Už citovaný předseda stínové rady parku Jakub Hruška uvedl, že vznik a složení výboru národního parku je dokladem toho, že návrh zákona jde hodně na ruku místním politikům a obcím.
"Myslím, že se jim snaží hodně vyjít vstříc," řekl Aktuálně.cz Hruška. I tak se domnívá, že místní politici a obce budou návrh bořit.
Podobný názor má exministr životního prostředí Bedřich Moldan, který je rovněž členem pracovního týmu k přípravě nového zákona. "Mám obavu, že všechna ta jihočeská lobby a obce do toho stejně hodí vidle," odhaduje Moldan.
Chceme plzeňský zákon
To ostatně ukazuje jihočeský hejtman a stínový ministr životního prostředí Jiří Zimola z ČSSD.
Podle něho by bylo lepší, kdyby Parlament schválil zákon o šumavském parku z dílny Plzeňského kraje.
"Chtěl bych vyzvat k tomu, abychom se bavili o plzeňském návrhu, který je možný ve sněmovně modifikovat," řekl Aktuálně.cz Zimola. Vláda sice plzeňský zákon odmítla, podle Zimoly a plzeňského hejtmana Milana Chovance ovšem bude podstatné, jak se k němu postaví poslanci.
Plzeňský zákon přitom očividně počítá s tím, že na jihovýchodě parku, v jedné z nejcennějších oblastí Šumavy, se pás lesa vykácí a postaví se zde nová lanovka na Hraničník, aby se čeští turisté dostali na sjezdovky na rakouské straně pohoří. Hejtman Zimola je velkým zastáncem lanovky.