Ministr zemědělství uvažuje o částečné privatizaci státních Lesů ČR. Kromě toho, že by se tento záměr silně dotkl jedné šestiny české krajiny, otevírá se tím rovněž principiální spor o smysl veřejného majetku.
Podle Serveru Deníku Referendum by se částečná privatizace státních Lesů ČR, o které uvažuje ministr zemědělství Ivan Fuksa, notně podepsala na celé jedné šestině české krajiny. Ale také otevírá principiální spor o smysl veřejného majetku.
Během posledních měsíců poutal pozornost hlavně atak, který na státní lesy podniká několik vlivných dřevařských společností s politickými konexemi. Obří tendry na prodej dřeva a veškeré práce v lesích, jež ministr Ivan Fuksa plánuje, jsou jim očividně šité na míru.
Věci veřejné chystají trestní oznámení kvůli Lesům ČR
Server upozorňuje na to, že mezitím však nenápadně probíhá ještě druhá, patrně mnohem důležitější debata. Ministr totiž seriózně uvažuje o dalším plánu. Za prvé by Lesy ČR proměnil ze státního podniku na akciovou společnost, za druhé posléze několik procent nové firmy privatizoval rozprodejem přes burzu.
Málokterá instituce má na náš život takový vliv jako státní podnik Lesy ČR. Přímo spravuje 16 procent české krajiny, a utváří tak velkou část země. Pozemky, o které pečuje, každý týden v průměru navštíví zhruba dva miliony výletníků, houbařů a dalších lidí. Domov tu má velká část naší přírody.
Lesy - to přece není jen pěstování a prodej dřeva
Ministr hlavně argumentuje, že pokud se státní lesy promění na akciovku, stát se snadněji dostane k profitu z prodaného dřeva. Což zní poměrně prakticky a možná i rozumně - ovšem pouze ve vidění světa, které Lesy ČR redukuje na firmu na pěstování a obchod s dřevní surovinou.
Právě zde tkví fundamentální spor, který se kolem státních lesů rýsuje. Lesy ČR totiž neslouží pouze k pěstování a prodeji dřeva. Naopak.
Veškerý profit, který předloni (loňská čísla ještě nejsou) státu vydělaly, činil v přepočtu na obyvatele 56 korun. Asi není příliš kurážné odhadovat, že pro většinu Čechů a Češek jsou ostatní služby státních lesů - utváření krajiny, víkendové výlety, místo pro přírodu, zadržování vody - mnohem důležitější než těch pár desetikorun.
Většina z nás státní lesy považuje v prvé řadě za veřejnou službu. Fuksův plán k nim však přistupuje jako k výlučně komerční společnosti.
Ministr se hájí, že by prý případně prodal pouze několik procent akcií a že privatizace se má týkat jen správce lesů, leč samotné pozemky zůstanou výlučně v rukou státu. To je všechno pravda pravdoucí. Pokud by lesy byly pouhá továrna na dřevo, patrně se nic důležitého neděje.
Vznikne nový ČEZ - tentokrát lesní? I na to se ptá server...
Ale po státním podniku může vláda chtít, aby dal přednost zdraví lesů nebo službám pro výletníky před vysokým ziskem z těžby. Akciová společnost takhle postupovat nebude. Minoritní akcionáři budou požadovat, aby firma usilovala o profit, nikoli sloužila nějakým sociálním zájmům většinového vlastníka.
Státní lesy by se tudíž proměnily v něco jako lesní ČEZ, varuje Deník Referendum. V polostátní firmu s tvrdě a výhradně komerční orientací.
Stačí prý, aby vláda prodala několik akcií, a stát sice zůstane nepochybným vlastníkem většinového podílu, ale naprosto se promění účel a mise společnosti, která lesy spravuje.