Publikace shrnuje výběr z nejlepších prakticky zaměřených projektů, které jsou v současné době v Evropě realizovány na poli adaptací na změny klimatu. Týkají se celé palety opatření od zadržování vody v krajině, obnovy půdy, zvyšování odolností lesů až k obnově ekosystémových služeb.
To je hlavní myšlenka, kterou chce české předsednictví v Radě EU zdůraznit a podtrhnout.
Aktuálně se v důsledku ruské agrese na Ukrajině vytahuje do popředí téma energetiky. Ale i tady se ukazuje, jak jsou tyto krize propojené: nemůžeme vyřešit energetickou krizi bez toho, aniž bychom řešili krizi klimatickou. Dlouhodobě nám pomůže jen konec využívání fosilních paliv. Díky němu snížíme objem emisí skleníkových plynů, který pumpujeme do atmosféry a zároveň omezíme naši závislost na dovozech paliv z nedemokratických zemí.
Podobně propojená je adaptace na změnu klimatu a ochrana přírody a krajiny. Odolná a zdravá krajina nabízí bezpečné útočiště jak živočichům, tak rostlinám a zároveň se dokáže lépe vyrovnat s negativními dopady změny klimatu. Proto je ochrana ekosystémů a biodiverzity základním předpokladem pro zmírnění dopadů změny klimatu na celou Evropu. Jen zdravá půda může být dostatečně odolná a kvalitní pro zemědělce, zdravé lesy a zdravá krajina dokáží zachycovat vodu a odolávat dlouhotrvajícímu suchu.
Během našeho předsednictví nás čeká jeden velký úkol, dohoda na transformačním Globálním rámci pro biologickou rozmanitost po roce 2020. Česká republika bude v čele Evropská unie prosazovat ambiciózní opatření, počínaje pevnými cíli ochrany naší pevniny a oceánů až po rámec pro monitorování a přezkum provádění.
Brožura ke stáhnutí zde