Brazílie vyšle do Amazonie nové elitní policejní jednotky, které mají v oblasti potírat pašování drog a trestné činy s negativním dopadem na životní prostředí. Podle úřadů opatření nijak nesouvisí s nedávným zmizením novináře deníku The Guardian Doma Phillipse a odborníka na domorodé národy Bruna Araúja Pereiry, uvedla agentura EFE. Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes slíbil lepší ochranu amazonského pralesa, podle něj je ale už nyní stav velmi dobrý.
Nové policejní jednotky budou působit 90 dní v oblastech, které sousedí s Venezuelou a Kolumbií. Tyto regiony se podle úřadů staly vstupní bránou pašeráků drog do Brazílie a soustředí se v nich kriminální aktivita s negativním dopadem na přírodu, jako je nelegální lov či nepovolená těžba nerostů. Tyto aktivity vedou k mýcení amazonského pralesa a narušují život domorodých národů.
Podle úřadů vyslání nových policejních oddílů nesouvisí se zmizením Doma Phillipse a Bruna Araúja Pereiry, kteří se pohřešují od neděle. Dnes se pozornost záchranářů zaměřila na jeden výkop ve městě Atalaia do Norte v Amazonii. „Nemůžeme říct, že bychom tam nalezli sebemenší stopu,“ uvedl zástupce hasičů Geonivan Maciel. Podle agentury AFP ale pátrání v posledních dnech zintenzivnělo a jeden muž byl v souvislosti se zmizením zadržen.
Brazilský prezident Bolsonaro dnes uvedl, že Brazílie může jít příkladem v ochraně životního prostředí. Podle něj je 84 procent amazonského pralesa prakticky bez zásahu člověka. Dodal, že brazilské zemědělství využívá jen 27 procent rozlohy země a přispívá k výživě jedné miliardy lidí. „Nepotřebujeme amazonský region, abychom posílili naše zemědělství,“ uvedl.
Výrazně kritičtější jsou ale ochránci životního prostředí, podle kterých Bolsonarova vláda umožnila větší ničení amazonského pralesa. Podle nich vláda nedostatečně vymáhá již existující pravidla a nezavedla striktnější opatření. Poukazují, že Bolsonaro opakovaně mluvil o větším využití regionu pro hospodářské účely.
Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) dnes zveřejnil statistiky o odlesnění za prvních pět měsíců letošního roku. Amazonský prales přišel o zhruba 2900 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná s velikostí Libereckého kraje. Meziročně se jedná o nárůst o 13 procent a o nejvyšší údaj od roku 2016, odkdy INPE provádí tento druh měsíčního monitoringu. V květnu se ale rozloha vymýceného pralesa snížila meziročně o 35 procent.
ČTK