Ondřej Stratilík
MODRAVA Vesnička zapadlá hluboko na Šumavě připomíná nebezpečnou zónu. Po Modravě se mezi cyklisty prohánějí mikrobusy plné policistů v zásahových kombinézách, na parkovišti vyrostlo velící středisko. To vše kvůli pětadvacítce lidí, kteří v lese blokují těžbu dřeva.
„Nasadili jsme padesát příslušníků, čtyři aktivisty jsme předvedli v poutech, teď jim hrozí obvinění z porušení zákona,” hodnotí celodenní akci policejní mluvčí Dana Ladmanová. Odpůrci těžby se prý provinili tím, že vstupovali za pásku, kterou kolem zásahových oblastí natáhla policie.
Sami lidé v lese však vidí pondělní události barvitěji. Zaznívají slova jako policejní násilí či porušování zákona. „Snažili jsme se diskutovat s tlumočníky dřevorubců, že nemáme nic proti nim samotným, ale proti tomu, co tady dělají,” popisuje blokádu Petr Vavřík, který je v lesích na Modravě od soboty. Po celodenní akci – vstával už ve čtyři, aby se na místo dostal rychleji než těžaři – má smutný výraz.
„Dělali jsme, co se dalo, ovšem škoda je po pondělku veliká, každý pokácený strom zamrzí. Ta oblast je ale strašně rozsáhlá a nás je tu málo,” hodnotí Vavřík své úsilí. I přesto je ale rozhodnutý, že v lesích zůstane, jak bude třeba.
Jasněji mělo být po večerní schůzce s ředitelem Národního parku Šumava Janem Stráským. „Pokud uvidíme, že vedení bude chtít trochu couvnout, je možný kompromis,” říkal odpoledne Vavřík na jednom ze stanovišť aktivistů.
Schůzka za keřem Večerní jednání v dřevěném přístřešku za keřem na turistickém rozcestí u Modravy ale unavené aktivisty domů nepustilo. „Tím, že jste na nás poslal zásahovou jednotku, je možnost dialogu u konce,” pronesl směrem ke Stráskému Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Další z blokařů, kteří ředitele šumavského parku při setkání obklopili, pak argumentovali, že při těžbě dochází k řadě přehmatů, protože dřevorubci neumí správně kácet, a že by se mělo zasahovat tam, kde je to opravdu třeba. „Mám teď starosti s daleko většími lokalitami, ale ještě dneska v noci se na to podívám,” reagoval na řadu výtek Stráský.
To ale pro aktivisty nic neznamená, čekali hmatatelnější ústupek. Řada z nich opustila znechuceně setkání ještě v jeho průběhu a dnes ráno tak budou těžbu zahraničním dřevorubcům zase komplikovat.
Tím si ale ještě víc znepřátelili obyvatele Modravy, kteří na ně jsou, mírně řečeno, silně hákliví. Například u zastávky visí velký transparent „Duha, táhněte domů”, mluvčí protestu Mojmír Vlašín zase mluví o tom, že ho místní hoteliéři nechtěli ubytovat. „Takže ti zelení blázni tu budou i zítra,” zlobil se včera večer jeden z místních v restauraci u parkoviště.