iDNES.cz, Josef Kopecký
Vláda se přetahuje o to, kdo vydělá na prodeji dřeva ze státních lesů a jde o miliardy korun. Věci veřejné protestují proti plánu ministra zemědělství Ivana Fuksy, který podle nich nahrává velkým dřevařským firmám na úkor Lesů ČR. Firmy mají mít podle návrhu takzvané Dřevěné knihy možnost stromy pokácet, odvézt i samy prodat.
"Pro státní lesy je tohle velmi nevýhodné. Naši ministři proti tomu budou protestovat. Chceme, aby ministr Fuksa tento plán přepsal," řekla iDNES.cz místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová. O problém se začala zajímat, když ji na něj upozornily dřevařské společnosti a ekologičtí aktivisté.
Proti takovému způsobu prodeje dřeva zcela v režii těžařských firem se už ohradili dva ministři za VV - školství Josef Dobeš a pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Výhrady k Fuksovým plánům mají i soukromí vlastníci lesů a ekologové. Hnutí Duha chce dokonce na protest proti tunelování lesů protestovat přímo před vládou.
"Těžební firmy si stromy samy pokácí, změří, odkoupí, odvezou, roztřídí a následně s mnohem větším ziskem prodají. Státní podnik může tratit na množství, kvalitě i ceně prodávaného dřeva," upozorňuje analýza pro Věci veřejné, o kterou se strana opírá při protestu proti Dřevěné knize, kterou prosazuje ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS. "Nejlepší výsledek přinesou komplexní lesnické zakázky," tvrdí ministr Fuksa
Fuksa s výhradami nesouhlasí. "To, co tvrdí, je ekonomicky postavené na hlavu. Analýzy za roky 2008 a 2009 nám jednoznačně ukázaly, že nejlepší hospodářský výsledek přinesou komplexní lesnické zakázky," řekl iDNES.cz ministr zemědělství.
S Koncepcí hospodářské politiky Lesů ČR od roku 2012, jak se "Dřevěná kniha" oficiálně jmenuje, má ale problém i Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů. "Vždy jsme preferovali v Evropě osvědčený model vlastní správy lesního majetku, a to jak státního, tak nestátního, a v případě zadávání zakázek na lesnické činnosti jiným subjektům striktní oddělení těchto zakázek od prodeje dřeva," upozornil již dříve František Kučera ze Sdružení vlastníků soukromých lesů. Netunelujte naše lesy, protestovali před vládou ekologičtí aktivisté
Kritici Dřevěné knihy míní, že Fuksou navržený způsob prodeje dřeva zvýhodní velké těžařské firmy na úkor malých a středních lesníků a dřevařů. "Vláda by měla návrh stopnout a požadovat nový. Lesy by měly používat standardní model prodeje dřeva, jaký používají státní lesy v sousedních zemích," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
Ekologičtí aktivisté navíc míní, že firmy budou mít při navrženém způsobu nakládání s dřevem tendenci kácet lesy více, než by bylo vhodné. Ráno před jednáním kabinetu protestovalo před Úřadem vlády asi pět desítek aktivistů. "Netunelujte naše lesy," bylo na napsáno na jednom z transparentů. Podklady s názory ekologických aktivistů převzal před úřadem mluvčí kabinetu Jan Osúch.
"Věřím, že nakonec dojdeme na vládě ke kompromisu. Vnímám, že našim koaličním partnerům záleží na tom, aby nebyly poškozeny malé těžařské firmy. Jednal jsem s ministry za Věci veřejné i s jejich poradci, naše názory se posouvají," prohlásil před jednáním vlády, Fuksa.
V Česku je zhruba 60 procent lesů státních, více než čtyři pětiny z nich obhospodařují Lesy České republiky.