logo Silvarium tisk

Tomáš PANCÍŘ, moderátor

Při všech emotivních diskusích o kůrovci na Šumavě nezaškodí udělat si občas výlet někam jinam. Třeba do Vysokých Tater, kde kůrovcovou kalamitu řeší také už léta. Zkušenosti z Tater sice nejsou na Šumavu úplně přenosné, a to kvůli odlišnosti obou národních parků, ale lesníci a aktivisté se i na Slovensku o malého brouka hádají stejně jako ti čeští. A taky v Tatrách stejně jako na Šumavě platí, že příroda pracuje pomalu a člověk je tvor strašně netrpělivý. Reportáž Zblízka natočil ve Vysokých Tatrách náš zpravodaj Vojtěch Berger.

Stanislav BYSTRIANSKY, lesník

Takového dřeva tu leží a mohlo sloužit a místo něho se používají ropné produkty a já nevím co, tak které je ekologičtější, používat ty ropné produkty anebo toto dřevo, co mohlo odtud...

Vojtěch BERGER, redaktor

Lesník Stanislav Bystriansky šlape do kopce pár kilometrů od Štrbského plesa. Kdyby to bylo jenom na něm, všechny ty polámané stromy, co se tu válejí kolem dokola, by už dávno odvezl pryč.

Stanislav BYSTRIANSKY, lesník

Ale máš jen takový názor, že se opustí, příroda si poradí. Samozřejmě, že si poradí. Jenže si poradí si tak, že znovu ze 7 miliard lidí tady bude jako ve středověku 500 milionů či kolik to bylo. A to chceme?

Vojtěch BERGER, redaktor

Kdysi tu byl hustý les. V roce 2004 ale přišla obrovská větrná kalamita a tatranské smrky pokosila jako sirky. Stejně staré, stejně vysoké stromy byly pro přírodní živel skvělý terč. Podobně jako vzápětí pro kůrovce. V kanceláři Státní lesů Tatranského národního parku stačí na přehlédnutí kůrovcové kalamity dvě kliknutí počítačovou myší.

Marián ŠTURCEL, Státní lesy Tatranského národního parku

To byl červen, si všímejte, tu červenou nevidíte v 2005, neboť to bylo čerstvé po...

Vojtěch BERGER, redaktor

Červená je kůrovec.

Marián ŠTURCEL, Státní lesy Tatranského národního parku

Ano. No, a osmý už je tady.

Vojtěch BERGER, redaktor

Takže tohle to je ta vaše hlavní argumentace vůči aktivistům, že ať se na tohle podívají.

Marián ŠTURCEL, Státní lesy Tatranského národního parku

Že je to, že to mohlo být podstatně, toho červeného mohlo být podstatně, podstatně méně.

Vojtěch BERGER, redaktor

Marián Šturcel pracuje v tatranských lesích přes 30 let a kůrovci říká familiárně lotr. Ján Pavlík má vystudovanou ochranu přírody a rozhodně to není typický aktivista, co by vzal pouta a šel se přivázat ke stromu.

Ján PAVLÍK

Mám takový pocit, že právě že poslední roky, které mají velmi extrémní léta a poměrně slabé zimy, bez toho, aby se toto změnilo, pravděpodobně nedokážeme celkem efektivně potlačit podpůrný hmyz. Čili pokud budou extrémní léta, asi se nikdy ta kalamita nezastaví.

Vojtěch BERGER, redaktor

Zatímco tatranští lesníci s ekology vedou celkem podobný spor jako ti šumavští, lidé v Tatrách s obavou pozorují rezavějící smrkové lesy. Šéf Téryho chaty Miroslav Jílek se snaží zachovat nadhled. Ostatně na kůrovce kouká opravdu dolů. Téryho chata je 2 015 metrů nad mořem.

Miroslav JÍLEK, vedoucí Téryho chaty

Nás se to také dotýká, neboť část cesty jdeme v lesní pasáži. Ale jsme rádi, že lidé právě že to přeběhnou rychle, neboť je to škaredé, a když se dostanou nad pásmo lesa, tak jsou zase v krásném tatranském prostředí. A myslím, že tady v tom okolí Téryho chaty jim nic nechybí.

Vojtěch BERGER, redaktor

Po kalamitě z roku 2004 se část polomů nechala na místě a část vytěžila. 7 let poté je jasné, že lesy fungují na obou plochách. Někde z vysoké trávy vyčuhují malé stromky, starostlivě vysázené lesníky, jinde příroda sama protlačila z popadaného šedého dřeva první zeleň. Mrtvý les zkrátka neexistuje, jenom se změnil. Pro Jána Pavlíka důvod ke spokojenému úsměvu.

Ján PAVLÍK

Když se možná podíváme o 15 let, tak právě že to bude ta živá, zdravá krajina, která se bude zelenat a bude pestrá, možná že lepší, jako ta, kterou možná nyní hodnotíme, že je to plocha, která se zalesnila. No, je to taková vždycky otázka do budoucnosti, co nám na to odpoví.

Vojtěch BERGER, redaktor

Zatím to nevypadá, že by kůrovec turisty nějak odrazoval. Tatry jsou vyhledávané pro vrcholové partie, kde kůrovec stejně neúřaduje. Přesný dopad kůrovcové kalamity na turismus navíc nikdo neumí odhadnout, stejně jako nikdo nedokáže říct, jak budou tatranské lesy vypadat za nějakých 20 nebo dokonce 50 let. Na řešení hádanky ale tak dlouho nechce čekat nikdo. Mimochodem, jedna kacířská myšlenka nakonec. Podle skeptiků by kůrovec zničil tatranskou smrkovou monokulturu dřív, nebo později stejně. I bez větrné kalamity. Ale to už vlastně známe ze Šumavy. Z Vysokých Tater Vojtěch Berger, Český rozhlas.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě