logo Silvarium tisk

Ondřej Stratilík

Krkonoše získaly na pár dní novou dominantu. Vrchol Sněžky ustoupil modrému vrtulníku Mi-8, který tu teď každý den tahá dřevo napadené kůrovcem z těžko přístupných svahů.

PEC POD SNĚŽKOU Zatáhnout žebřík, zavřít dveře, nasadit klapky na uši a sednout na lavici. Pohled do díry v podlaze, kudy vede ocelové lano ven, pasažérovi ihned ukazuje, jak rychle se řvoucí vrtulník Mi-8 odlepuje od zelené krkonošské louky. Během chvíle je stroj nad stromy a s provazem připomínajícím dlouhý ocas míří do práce.

Jeho úkol vypadá na papíře poměrně jednoduše. Z několika těžko přístupných svahů, kam se běžná lesnická technika nedostane, má odnést pokácené stromy napadené kůrovcem. Při vykouknutí z kulatého okýnka helikoptéry ruské výroby je ale situace úplně jiná. Neohrabaně působící stroj nejdřív vmanévruje do úzké rokliny. Když se dostane nad vykácené stromy, přichází další těžký úkol. Vrtulník musí klesnout až ke špičkám nejvyšších smrků, aby mohli dělníci v lese uvázat ležící stromy na lano. „V teplém počasí je to nebezpečné. Termika si se strojem pohraje tak, že budíky pilotovi při stání ukazují třeba i osmdesátikilometrovou rychlost,” říká už na zemi majitel stroje Lubomír Ogurčák.

I proto mají lidé z okolí Richtrových bud během posledních dnů o budíček postaráno. Aby využila chladného ranního počasí, startuje helikoptéra už ve čtyři hodiny, půl hodiny roztáčí motor a pak se vznese pracovat za horizont.

Dříve milíře, dnes vrtulník Vedení Krkonošského národního parku (KRNAP) přistupuje k podobným akcím jen minimálně. „Teď ale hrozí, že kůrovec by se mohl rozšířit i na zdravé stromy,” vysvětluje Hubert Závodský, lesnický odborník KRNAP.

Na svahy se přitom nedostane žádná technika – jsou tak příkré, že by tu neuspěly nejmodernější stroje ani koně. A jak se to tedy dělalo v minulosti? „Nikam se s tím netahali a přímo ve svahu postavili milíře. Však si tam kopněte do země, pořád je tam zbylé dřevěné uhlí,” vysvětluje zaměstnanec parku.

Dnes se ale zpracovává většina dřeva. I to, pod jehož kůrou se přemnožil kůrovec. Ekologové však vrtulník, který za hodinu práce spotřebuje 800 litrů petroleje, nad národním parkem nevidí rádi. „Například ptáci vyvádějí mladé a sám znám situace, kdy nad lesem proletí helikoptéra a z korun vyletí hejna zoufalých okřídlenců,” říká Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Vedení národního parku má ale jiné argumenty. „Těžíme jen ve druhé zóně, a jiná možnost navíc není, brouk by se mohl rozšířit,” reaguje Radek Drahný, mluvčí KRNAP. Jedním dechem pak dodává, že současné potíže Krkonoš se nedají srovnávat se situací na Šumavě. „Jsou to dvě rozdílné věci,” říká.

Zatímco hodnotí obě území, sytě modrý vrtulník Mi-8 dosedá na zem. Po 60 minutách a několika vyzvednutých tunách dřeva mu vyschla nádrž. Rychle dočerpává z přistavené cisterny, aby zakázku za dva miliony co nejdříve ukončil.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě