8.4.2011
Ozvěny dne 18:10
Jan BUMBA, moderátor
Plnou schránku má v posledních dnech plzeňský aktivita Martin Hiťha. Píšou mu z jednotlivých zpráv chráněných krajinných oblastí, aby mu oznámili, že může spát v lese. Na první pohled kuriózní informace je ale výsledkem několikaletého sporu Martina Hiťhy s českou vládou o to, jestli je možné v chráněné krajinné oblasti bivakovat. Teď může mladý muž slavit vítězství, sbalit batoh a vyrazit pod širák, stejně tak každý, komu stačí k přenocování spacák. Podrobnosti má reportér Lubomír Smatana.
Lubomír SMATANA, redaktor
Vlasatý mládenec, který je šéfem plzeňské pobočky sdružení Děti Země, spor o bivakování neplánoval. Ovšem jen do té doby, než vláda povolila dostavbu dálnice přes vzácné území CHKO České středohoří. Tehdy si uvědomil, že za pouhé přespání v lese hrozí pokuta. Ovšem tatrovky s betonem mají vstup volný.
Martin HIŤHA
Nějakým způsobem postihovat turisty nebo prostě trampy, kteří v tý chráněný oblasti přespí, tak je poměrně absurdní, když na druhou stranu lze v chráněné krajinné oblasti stavět dálnici, přičemž ten zásah do přírody se samozřejmě nedá vůbec srovnávat.
Lubomír SMATANA, redaktor
Proto požádal vládu o povolení k bivakování. Ta ho ale zamítla. Podal na ní žalobu a vyhrál. Soud rozhodl, že vláda postupovala nezákonně a správní řízení se přesunulo na ministerstvo životního prostředí. Tam úředníci došli k názoru, že bivakování žádný zákon nezakazuje. Dopis teď píše aktivistovi i vedoucí Správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla.
Petr HŮLA, vedoucí Správy CHKO Křivoklátsko
Podmínky pro táboření, to znamená, ten člověk tam nerozdělává oheň, nejsou tam nějaký dlouhodobý pobytový stopy, že by tam, že by tam tábořil, nelikviduje tam odpadky, tak potom není důvod toho člověka jakkoliv pokutovat nebo ho vyhánět, protože bivakování jako takové zakázaný není.
Lubomír SMATANA, redaktor
Bivakování je ale velmi přesně specifikované. Nesmí to být táboření, nocležník tedy musí spát pouze ve spacáku bez stanu a bivak ráno bez prodlení opustit. Jenže bivakování má další omezení. Připomíná Markéta Višinková z Ekologického právního servisu.
Markéta VIŠINKOVÁ, Ekologický právní servis
Z vyjádření ministerstva životního prostředí a z další odborné literatury vyplývá ovšem, že táboření nerovná se bivakování, pokud dotčená osoba zůstane na místě jenom jeden den, respektive noc, nemá podložku a nepoužije žádný přístřešek, potom je to bivakování.
Lubomír SMATANA, redaktor
Tento způsob bivakování plzeňskému aktivistu příliš nevyhovuje. Když začne pršet, rád by se přikryl alespoň celtou. A opět srovnává poškození přírody mezi spacákem a výstavbou dálnic.
Martin HIŤHA
Tak tyhle ty drobnosti možná ještě budou záležitostí vlastně praxe, jakým způsobem ti zaměstnanci správ chráněných oblastí budou tohle posuzovat. Podle mého názoru, pokud člověk leží v tom spacím pytli prostě na zemi a má ještě přes sebe celtu, tak já nevidím žádný rozdíl v dopadu na tu přírodu.
Lubomír SMATANA, redaktor
Do dalšího sporu kvůli bivakování s celtou se Martin Hiťha ale nechystá. Je spokojený s tím, že poukázal na absurdně rozdílný přístup k ochraně přírody. Batoh má ale jako vždycky sbalený a jen co mu vyjde čas, zamíří vlakem otestovat legální nocleh v CHKO.
Jan BUMBA, moderátor
Tolik reportér Lubomír Smatana. Teď je 18 hodin 56,5 minuty, takové byly Ozvěny dne. Nezapomeňte na náš web zpravy.rozhlas.cz.