logo Silvarium tisk

PRAHA - Na Šumavě znovu zuří válka mezi ekologickými aktivisty a vedením národního parku.

Ekologičtí aktivisté od pátku blokují šumavskou lokalitu Ptačí potok, aby zabránili kácení kůrovcem napadaných stromů. Konfliktu se včera podařilo vyhnout, těžaři pracují zatím jen v sousedním lese, kde se podle ekologů zasahovat může, ale situace zůstává napjatá. Mluvčí parku Pavel Pechoušek řekl, že se tento týden těžaři na Ptačí potok určitě vrátí a kácet zde budou. Aktivisté předpokládají, že pouhou svou přítomností zabrání v těžbě, neboť dřevař musí zajistit, aby se v místě těžby nezdržovala cizí osoba. Správa parku chce o pomoc požádat policii.

Stráský: Neustoupíme!

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský včera svolal tiskovou konferenci a zdůraznil, že bude i nadále prosazovat intenzivnější zásahy proti kůrovci. »Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by kůrovcová kalamita na Šumavě ustupovala,« zdůvodnil svůj razantní postup Stráský. Poslední letecké snímkování šumavských lesů podle něj potvrdilo další rozšíření plochy zasažené kůrovcem.

I náměstek ředitele Jiří Mánek považuje kácení za nutné. Kůrovcová kalamita je dle něj především v západočeské části Šumavy, kde převažuje smrkový les a chybí listnaté a smíšené porosty, které by mohly šíření kůrovce zabránit. Pokud se proti kůrovci rázně nezasáhne, hrozí podle Mánka, že do tří let bude západní část Šumavy bez smrků.

Do poloviny července bylo v národním parku vytěženo 101 000 metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva. Letos by mělo být vytěženo celkem 350 000 metrů krychlových.

Souboj výjimek

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha správa národního parku nemá ke kácení udělenou výjimku k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému, a nemá zpracovaný vliv na lokalitu Natura 2000. Podle právního rozboru, který si nechali udělat správci parku u advokátní kanceláře zaměřující se na problematiku životního prostředí, ale prý »naturové« hodnocení v tomto případě nepotřebují.

Naopak obviňují aktivisty, že to oni porušují zákon o ochraně přírody a krajiny. Blokáda je podle vedení parku hromadná organizovaná akce, a pro ni prý nemají ekologové udělenu výjimku ze zákona. Za to podle Stráského jednotlivým aktivistům hrozí pokuta až 50 000 korun.

Řešením je zákon

Stínová ministryně životního prostředí KSČM Kateřina Konečná je z obnovených bojů o šumavské hvozdy ve velkých rozpacích. »Každý by si asi přál, aby na Šumavě

byl už konečně klid, a mám obavu, že kroky ani jedné ze znesvářených

stran ke klidu nevedou.

Nemohu se však zbavit pocitu, že například Hnutí Duha dnes vadí věci, kterých si před pěti lety vůbec nevšímalo. A musím se ptát: je to opravdu boj o záchranu Šumavy, anebo jde již jen o boj proti panu Stráskému?« řekla Konečná, která si myslí, že by se diskuse měla přenést na parlamentní půdu a nad zákon o šumavském národním parku, který do sněmovny posílá krajské zastupitelstvo. »Tento zákon by mohl řadě podobných střetů předejít. Bohužel ministerstvo

ho nepodporuje a samo vlastní návrh již čtyři roky pouze slibuje,« posteskla si Konečná.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě