Josef MARŠÁL, moderátor
Cirka čtyřnásobně za posledních 5 let vyskočila cena biomasy a to ohrožuje menší specializované teplárny a elektrárny. Skokové zdražení štěpky bylo způsobeno tím, že na lukrativní trh vstoupily i velcí hráči a ti s cenami surovin takový problém nemají.
Petr ŠULEŘ, redaktor
Solární elektrárny po zásazích vlády podle části energetiků minulost. Budoucnost vidí v biomase. Třeba v Českých Budějovicích je ve hře projekt teplárny s elektrárnou, která by měla polykat až 90 tisíc tun štěpky ročně.
Zdeněk BLAŽEK, generální ředitel, Teplárna České Budějovice
Ekonomicky je to projekt rozhodně zajímavý.
Petr ŠULEŘ, redaktor
Jenže už fungující menší ekologické teplárny protestují. Bojí se toho, že nebudou mít co spalovat.
Jiří ŠTOJDL, ředitel, Teplárna Trhové Sviny
Pokud tenhle projekt se uskuteční, tak pro nás si myslím, že to bude téměř likvidační.
Petr ŠULEŘ, redaktor
Na podobné obří plány navíc reaguje i trh. Zájem o biomasu rovná se výrazné zvýšení její ceny a tedy další ohrožení menších výrobců tepla a elektřiny. Před 5 lety stál prostorový metr takovéhle štěpky 70 až 100, nyní je to 300 až 350 a cena dál raketově roste.
Jiří ŠTOJDL, ředitel, Teplárna Trhové Sviny
Náklady na palivo jsme měli v roce 2006 4,5 milionu a v roce 2009 jsme měli bez pár korun 17 milionů.
Petr ŠULEŘ, redaktor
Navíc výkupní cenu elektřiny vyrobené z biomasy Energetický regulační úřad pro příští rok snížil. Oproti proudu ze slunce stojí asi 4krát méně. Ani tak ale zájem o zbytky dřeva neklesá.
Miloš BALÁK, ředitel, Lesy Hluboká
Zaznamenáváme zvýšenou poptávku o tuto surovinu. Zatím je to spíše ze strany překupníků.
Petr ŠULEŘ, redaktor
Správci lesů a hlavně zpracovatelé dřeva teď chtějí situaci uklidnit. Vyzývají k uzavření dlouhodobých smluv a zpřísnění podmínek pro výrobu elektřiny z biomasy připravuje k ministerstvo průmyslu a obchodu. Petr Šuleř, Česká televize, jižní Čechy.